Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

0
Podziel się:

Jestem zatrudniona na umowę zlecenia, którą podpisuję co miesiąc. Sama natomiast odprowadzam wszystkie składki. Teraz jestem w 4 miesiącu ciąży i chciałam zapytać, czy idąc na zwolnienie lekarskie będzie wypłacane mi wynagrodzenie, oraz czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?

(C) Igor Mojzes - Fotolia.com /

"Jestem zatrudniona na umowę zlecenia, którą podpisuję co miesiąc. Sama natomiast odprowadzam wszystkie składki. Teraz jestem w 4 miesiącu ciąży i chciałam zapytać, czy idąc na zwolnienie lekarskie będzie wypłacane mi wynagrodzenie, oraz czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? " - pyta Internautka.

Odpowiada Magdalena Aksamit - Królewicz, kancelaria prawna Arkana

W przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania Pani wynagrodzenia za okres, w którym nie wykonuje Pani zleconych prac, z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim. Gwarantowane wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy jest bowiem szczególną instytucją prawa pracy i dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Jednak, skoro odprowadza Pani wszystkie składki, to będzie Pani przysługiwać zasiłek chorobowy. Należy zwrócić uwagę, iż w przypadku umowy zlecenia, ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Zaś zgodnie z art. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do 90-dniowego okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne, pod warunkiem że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni. Warto zauważyć, iż 90 - dniowy okres wyczekiwania nie obowiązuje wszystkich ubezpieczonych. Wyjątek stanowią m.in. absolwenci szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych i prawo do
zasiłku przysługuje im od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.

Zatem, jeśli spełni Pani powyższe warunki, to od pierwszego dnia niezdolności do pracy stwierdzonej przez lekarza, nabędzie Pani prawo do zasiłku chorobowego. Maksymalny okres zasiłkowy jest wydłużony, gdy niezdolność do pracy przypada w trakcie ciązy i wynosi 270 dni. Również wysokość zasiłku jest podniesiona ze względu na występowanie niezdolności do pracy w trakcie ciąży i wynosi ona 100% podstawy wymiaru.

Urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego uprawnia Panią natomiast do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Będzie on przysługiwał przez okres ustalony w Kodeksie pracy jako:

? okres urlopu macierzyńskiego - 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,

? okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego - 6 tygodni, bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego,

? okres urlopu rodzicielskiego - 26 tygodni, warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze.

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Zaś jeśli w terminie do 14 dni po porodzie złoży Pani pisemny wniosek o udzielenie, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, zasiłek za cały okres będzie wynosił 80 proc. podstawy wymiaru.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)