Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Umowa na zastępstwo czy na okres próbny?

0
Podziel się:

Umowa na zastępstwo może być zawarta wyłącznie od dnia powstania nieobecności pracownika zastępowanego.

Umowa na zastępstwo czy na okres próbny?
(PAP/ Adam Hawałej)
Umowa na zastępstwo może być zawarta wyłącznie od dnia powstania nieobecności pracownika zastępowanego.

Pytanie

Na podstawie jakiej umowy: na zastępstwo czy na okres próbny należy zatrudnić pracownika na czas jego wdrażania się w obowiązki? Czy może on pracować przez pewien czas równolegle z osobą, którą będzie zastępować już na podstawie umowy na zastępstwo, czy też na podstawie umowy na okres próbny, poprzedzającej umowę na zastępstwo?

Przykład: Pracownica w ciąży planuje urlop od 1 kwietnia 2007 r., spółka zatrudnia osobę na jej zastępstwo od 1 marca 2007 r., aby w ciągu miesiąca wspólnej pracy zostały przekazane obowiązki zastępowanej.

Odpowiedź

Umowa na zastępstwo może być zawarta wyłącznie od dnia powstania nieobecności pracownika zastępowanego. Można natomiast poprzedzić ją umową na okres próbny.

Uzasadnienie

Umowa na zastępstwo jest uregulowana przepisem art. 25 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. W powołanym przepisie ustawodawca wyraźnie wskazał, że umowa na zastępstwo za pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy może być zawarta jedynie na czas obejmujący czas tej nieobecności.

Wykładnia językowa pozwala jednoznacznie stwierdzić, że ustawodawca nie dopuszcza zawarcia umowy na zastępstwo przed terminem powstania nieobecności pracownika. Zatem nie ma możliwości zatrudnienia pracownika "zastępczego" w takim czasie by mógł być zatrudniony na podstawie umowy na zastępstwo z pracownikiem zastępowanym.

Niemniej druga z opcji wskazana przez Użytkownika jest jak najbardziej dopuszczalna. Otóż ustawodawca w art. 25 § 2 k.p. stanowi, że każda z umów, o których mowa w § 1, może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy. Ów § 1 obejmuje typy umów o pracę w tym także umowę na zastępstwo. Oczywistym więc jest, że z kandydatem na pracownika "zastępczego" może zostać zawarta umowa na okres próbny. Tym sposobem można doprowadzić do równoległego zatrudniania obu pracowników i przyuczyć pracownika "zastępczego" do pracy.

Autorka współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)