Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Umowa na czas określony a urlop macierzyński

0
Podziel się

"Pracuję w dużej sieci handlowej na 3/4 etatu. Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Umowę mam do końca marca a termin porodu na 25 lutego. Jeśli pójdę na macierzyński, czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy?"

bEidPVxN

(C) PhotographyByMK - Fotolia.com /

Pytanie: "Pracuję w dużej sieci handlowej na 3/4 etatu. Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Umowę mam do końca marca a termin porodu na 25 lutego. Jeśli pójdę na macierzyński, czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy?"

bEidPVxP

Odpowiada Magdalena Aksamit - Królewicz, Kancelaria prawna ARKANA

Zgodnie z art. 177 § 3 kodeksu pracy, umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Nie ma jednak przepisu, który nakładałby na pracodawcę obowiązek przedłużenia umowy zawartej na czas określony pracownicy, której umowa kończy się po porodzie, w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego.

Zatem pracodawca może w takim przypadku nie przedłużyć Pani umowy. Jednak jeśli umowa nie zostanie przedłużona, po jej zakończeniu, czyli od dnia 1 kwietnia nadal będzie Pani otrzymywać zasiłek macierzyński, wypłacany przez ZUS, gdyż dzień urodzenia dziecka przypada w okresie, w którym była Pani objęta ubezpieczeniem.

bEidPVxV

bEidPVyq
KOMENTARZE
(0)