Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Umiejętności w CV - czym zaskoczyć pracodawcę?

0
Podziel się:

Dobre wrażenie na pracodawcy zrobią konkretnie ujęte kompetencje, możliwe do potwierdzenia i odnoszące się do stanowiska pracy. Dodatkowym atutem będzie dopisanie szczegółów, które potwierdzą naszą wiedzę oraz zaznajomienie z tematem.

Umiejętności w CV - czym zaskoczyć pracodawcę?
Sekcja umiejętności to ważny element CV. Dobre wrażenie na pracodawcy zrobią konkretnie ujęte kompetencje, możliwe do potwierdzenia i odnoszące się do stanowiska pracy. Dodatkowym atutem będzie dopisanie szczegółów, które potwierdzą naszą wiedzę oraz zaznajomienie z tematem.

Gdzie wpisać umiejętności w CV?

Prosty format CV przeszedł już do historii. Czarno-białe życiorysy wypisywane od punktów z przewijającymi się od czasu do czasu podkreśleniami stały się nudne. Poza tym w oczach potencjalnego pracodawcy mogą świadczyć o tym, że kandydat nie przykłada zbyt wielkiej wagi do składanego dokumentu lub zupełnie nie nadąża za nowinkami związanymi z rynkiem pracy. Dlatego dobrze jest skorzystać z kreatorów CV on-line lub samemu chwilę pogłówkować i stworzyć format, który będzie nie tylko ciekawszy, ale i przejrzystszy.
Taki zabieg pozwoli na wyodrębnienie w CV odpowiednich sekcji, tak żeby żadna ważna informacja nie umknęła rekruterowi. Podstawowymi elementami życiorysu są oczywiście wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe i to one znajdą się w centrum dokumentu. Z tego powodu umiejętności powinny w CV znaleźć się w dość widocznym miejscu. Najlepszy będzie szeroki margines lub przestrzeń pod zdjęciem.
Przede wszystkim umiejętności nie należy umieszczać na końcu CV – to bardzo ważny element naszej kandydatury.

Które umiejętności wybrać do CV?

Umiejętności możemy podzielić na twarde i miękkie. Kompetencje twarde to te nabyte, dotyczące zdobytej wiedzy i doświadczenia. Zaliczyć możemy do nich znajomość programów, posiadanie prawa jazdy różnych kategorii czy zaznajomienie z obsługą urządzeń biurowych. Umiejętności miękkie odnoszą się do cech charakteru, wyznawanych wartości czy kompetencji społecznych. Wśród nich znajdą się: punktualność, umiejętność pracy w grupie czy brania odpowiedzialności za popełnione błędy.
Spośród wielu kompetencji przede wszystkim należy wybrać te, które są prawdziwe w odniesieniu do naszej osoby. Jeśli zdarza nam się czasem spóźnić, nie piszmy o punktualności. To ważna cecha, którą doceniają pracodawcy, ale można zastąpić ją innymi – bardziej adekwatnymi.
Poza tym zapiszmy w CV umiejętności, które odnoszą się do stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Na nic zda się wpis o zapoznaniu z obsługą urządzeń biurowych, jeśli aplikujemy na stanowisko kierowcy w międzynarodowej firmie przewozowej. Z drugiej strony, potencjalnego pracodawcę nie interesuje nasze prawo jazdy, gdy firma chce zatrudnić księgowego, a biuro znajduje się w centrum miasta.

Umiejętności w CV – czego unikać?

Gdy wpisujemy do CV umiejętności, warto unikać kilku ważnych błędów. Przede wszystkim nie wpisujmy w życiorysie przekłamań. Dla dobrej pracy można zrobić dużo, ale lepiej nie mijać się z prawdą. Każda rzekoma umiejętność prędzej czy później zostanie zweryfikowana. O wiele lepiej wyrazić chęć nauczenia się obsługi MS Excel, niż pisać, że już program znamy, choć tak nie jest.
Błędem jest również przesadne operowanie pustymi hasłami. Słowo „odpowiedzialność” jest bardzo ogólne i może być użyte przez każdego. Dlatego lepiej doprecyzować, co dokładnie mamy na myśli. O wiele lepiej brzmi „branie odpowiedzialności za błędy” albo „odpowiedzialność za podejmowane przedsięwzięcia” niż sam rzeczownik bez uzasadnienia.
Z drugiej strony, niemile widziana jest również przesadna opisowość. CV powinno być konkretne, dlatego również umiejętności w nich zawarte nie mogą mieć długich uzasadnień czy odniesień do przeszłości (np. „kreatywność – podczas 15-letniego stażu pracy zainicjowałem x projektów związanych ze strategiami sprzedaży”).

##Jakie umiejętności wybrać do CV, aby zaskoczyć rekrutera?

Rzucanie w CV ogólników i pustych haseł to powszechna praktyka. Dlatego jeśli my tego nie zrobimy, wyróżnimy się spośród innych kandydatów.
Potencjalnego pracodawcę może pozytywnie zaskoczyć drobna wzmianka, która zdradzi, czy faktycznie się na czymś znamy, czy nie. Na przykład wpis o znajomości obsługi terminala płatniczego będzie dużo wiarygodniejszy, jeśli dodamy „płatności, zwroty, preautoryzacje”. Wtedy wiadomo, że naprawdę znamy funkcje tego urządzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)