Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Ukrainiec już nie taki tani. Coraz większy problem na rynku pracy

73
Podziel się:

W Polsce brakuje rąk do pracy. Także ukraińskich. Pracownicy zza wschodniej granicy chcą zarabiać znacznie więcej niż przed rokiem.

Ukrainiec już nie taki tani. Coraz większy problem na rynku pracy
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)

- Tani pracownik zza wschodniej granicy to mit. Rosnące zapotrzebowanie na pracę Ukraińców podwyższyło ich oczekiwania płacowe. Oczekują teraz stawek wyższych o 15-30 proc. niż przed rokiem - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Dziennik zwraca uwagę na szybko rosnący popyt na pracowników ze Wschodu, głównie z Ukrainy, o czym pisaliśmy w money.pl. Wprowadzenie przepisów, dzięki którym przez pół roku mogą być zatrudnieni według uproszczonej procedury spowodowało, że polskim firmom coraz trudniej ich znaleźć.

Zobacz także film o zniesieniu wiz dla Ukraińców:

- Ukraińcy są dzisiaj rozchwytywani na rynku i to czują. Wiedzą też, że bez problemu mogą dostać inną pracę, czasami za większe pieniądze, albo po prostu lepszą czy lżejszą - mówi "Rz" Marcin Kołodziejczyk, dyrektor ds. rozwoju projektów międzynarodowych w gdańskiej Grupie Progres, która notuje ponadtrzykrotny wzrost liczby kontraktów na pracowników z Ukrainy.

Jego zdaniem wyższe płace Ukraińców spowodowane są m.in. wzrostem płacy minimalnej i stawki godzinowej w Polsce. Ważna jest także popularność zatrudniania Ukraińców w Polsce.

- Wielu pracodawców zaczęło sięgać po kadrę ze Wschodu, widząc, że może to być efektywne rozwiązanie ich problemów z deficytem pracowników na lokalnym rynku – twierdzi Kołodziejczyk.

Przytaczana przez dziennik Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców Polskie Jagody, która zrzesza pięciu dużych plantatorów borówek amerykańskich i truskawek z Lubelszczyzny, zwraca uwagę na rosnące oczekiwania Ukraińców wobec polskich pracodawców. "O ile wcześniej Ukraińcy pracowali przy zbiorach na akord, o tyle teraz trzeba ich rozliczać według stawek godzinowych, płacąc co najmniej 13 zł na godzinę. A dodatkowo zapewnić godziwe warunki noclegu" - czytamy w "Rz".

- W przeciwnym razie szybko wyjeżdżają gdzie indziej - zapewnia Kozarzewska.

Jakie wynagrodzenie satysfakcjonuje Ukraińców? Zdaniem Tomasza Dudka, dyrektora operacyjnego agencji zatrudnienia Otto Work Force, w ubiegłym roku przy prostych zajęciach zadowalali się płacą 1500 zł netto miesięcznie. Dziś oczekują 2000 zł na rękę.

- Zdarza się, że początkowo pracują za niższe stawki, lecz szybko poznają rynkowe realia i znajdują pracę za większe pieniądze, np. w innym województwie - zauważa Dudek.

rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
jerzy
6 lat temu
jak Merkel da im zezwolenia na prace to prawie zaden w PL nie zostanie ,nie ma obawy
Otóż
6 lat temu
Podobno przyjmują do urzędów !
gosposia
6 lat temu
Tak się rozpędzili z przyjmowaniem Ukraińców, że mimo iż mój syn jest młody chętny do pracy do zakładu jednego i drugiego ma 300 i 600 metrów nie chcą go przyjąć mimo że zostawia cv i dzwoni caly czas ta sama śpiewka "oddzwonimy" a obok naszego domu coraz wieksze grupy Ukraińców chodzą z pracy i do pracy przykre nadmienię że jeden zaklad VIRTU a drugi ALURON
Paweł
6 lat temu
To chyba normalne że chcą normalnie zarabiać.
Tama 2
6 lat temu
Rząd ich tak rozpieszcza więcej od Polaków chca
...
Następna strona