Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Tylko ci się wydaje, że umiesz oddychać

0
Podziel się:

Większość z nas wykorzystuje jedynie jedną czwartą płuc - alarmują specjaliści. Stąd bóle głowy, rozdrażnienie, spadek formy i gorsze wyniki w pracy. Sprawdź jak sobie z tym radzić.

Umie to każdy, przynajmniej teoretycznie. Niestety w praktyce okazuje się, że niezupełnie, stąd męczące bóle głowy, uporczywe migreny. Nie można się skupić w pracy ani zrelaksować w domu. Dlaczego jest tak źle, że powstają nawet specjalne szkoły wdechu i wydechu?

-_ Aż 80 proc. toksyn jest wydalanych z organizmu wraz z oddechem. Niestety większość z nas oddycha jedynie jedną czwartą powierzchni płuc _- wyjaśnia w rozmowie z iWoman.pl Monika Dębicka, trener rozwoju osobistego, dyrektor programowy w założonej w Genewie organizacji wspierającej rozwój osobisty - International Association for Human Values.

Podczas oddychania tlen jest rozprowadzany po wszystkich komórkach ciała. Kiedy więc oddech jest wykonany prawidłowo, komórki otrzymują wystarczającą ilość tlenu, co wpływa na szybkość i jakość najważniejszych funkcji organizmu jak trawienie, wzrost, czy odtruwanie organizmu. Mówiąc krótko osoby, które lepiej oddychają, lepiej się czują, pracują wydajniej i są zdrowsze.

ZOBACZ TAKŻE * * [

10 sposobów na to, jak polubić pracę ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/psychologia/10;sposobow;na;to;jak;polubic;prace,138,0,921994.html )* * Temat nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Bo np. przy wysokim ciśnieniu oraz dolegliwościach sercowych wdechy nie powinny być zbyt głębokie. Z kolei przy niskim ciśnieniu oraz depresjach nie należy nadmiernie wydłużać oddechu.

Pełną piersią

Jak więc zmienić nawyki i jak prawidłowo oddychać? - _ Prawidłowy oddech powinien być wykonany "pełną piersią", czyli z wykorzystaniem całkowitej powierzchni płuc. Musi być powolny, płynny, lekki i regularny. Wtedy pobieramy maksimum tlenu i energii. Krótko mówiąc zwalniamy i wydłużamy oddech _ - tłumaczy iWoman.pl Ewa Wrzos, nauczyciel jogi Art of Living & Sri Sri Yogi. - _ Po kilku takich oddechach widzimy jak opada napięcie i poprawia się nasz nastrój. _

- _ Taki oddech poprawia krążenie, również mózgowe, dobrze dotlenia dając poczucie odświeżenia oraz chęć do dynamicznego działania. Poprawia kondycję ciała i umysłu, usuwa z organizmu toksyny _ - dodaje Ewa Wrzos. W efekcie jesteśmy bardziej odporni, zdrowsi, mamy więcej energii, łatwej się koncentrujemy, szybciej wykonujemy pracę ale i sprawniej się relaksujemy.

- _ Właściwy oddech jest przede wszystkim głównym odtruwaczem organizmu. Także narzędziem do radzenia sobie z umysłem i emocjami _ - dodaje Monika Dębicka z IAHV. - _ To klucz do poczucia spełnienia, to podstawa do zarządzania sobą i decydowania o sobie. A codzienna porcja stresów i napięć skutecznie nas od tego oddziela. _

Oni cię nauczą

Tajniki prawidłowego oddychania można poznać na kursach oddechu, jakie organizuje między innymi Fundacja Art of Living. Zwykle trwają kilka dni, a ich koszt to około 500-800 zł. Program zajęć obejmuje techniki oddechowe, zasady relaksacji, elementy jogi oraz medytacji. - _ Uczymy się od nowa prawidłowo oddychać. Każdy dzień kursu to dawka wiedzy nasyconej praktyką, do wykorzystania na co dzień _ - wyjaśnia Ewa Wrzos z Art of Living.

Panie zainteresowane tego typu kursem nie muszą martwic się o formę, ani obawiać, że nie dadzą rady. - _ Ćwiczenia te może robić każdy, bo nie wymagają one specjalnej kondycji. W ciągu tych paru dni uczestnicy pozbywają się nagromadzonych nawet przez lata stresów _ - dodaje Monika Dębicka.

Stosowanie prawidłowej techniki oddechu poprawia pamięć i koncentrację, regeneruje system nerwowy, poprawia umiejętność radzenia sobie z emocjami, a co za tym idzie sprzyja lepszej komunikacji z otoczeniem, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Stajemy się nie tylko spokojniejsi, ale bardziej racjonalni, lepiej podejmujemy decyzje i szybciej się uczymy.

Na tym nie koniec zalet, wyliczanych przez instruktorów. - _ Stosowanie poznanych na zajęciach technik na co dzień zdecydowanie poprawia naszą odporność na stres i wszelkie infekcje. Po prostu nie chorujemy! Nasze ciało jest sprawniejsze, a z głowy usuwamy gonitwę myśli _ - zachwala trenerka Ewa Wrzos.

Hit dla bizneswoman

Nic dziwnego, że techniki oddechowe robią karierę w biznesie. Dowodem jest przekrój uczestników kursów oddychania. Jak wylicza Monika Dębicka, są to zarówno osoby przeżywające dramaty życiowe, rodzinne, zdrowotne, materialne, jak i takie, które chcą więcej od życia, chcą zrobić karierę, zarobić więcej pieniędzy, mieć udany związek i rodzinę, podziw i szacunek otoczenia.

Wśród uczestników kursów są też osoby, które już bardzo dużo osiągnęły, mają autorytet, stanowiska, pieniądze, ale wciąż chcą się rozwijać. Interesują się nowymi kierunkami w przywództwie, chcą budować etyczne rozwiązania w swoich firmach i organizacjach, tak kreować przyszłych liderów i kadrę menedżerską. Często są też coachami i doradcami w swoim środowisku.

- _ Wiele osób relacjonuje, że szkolenie radykalnie zmieniło ich podejście do wielu spraw. Doświadczenie naturalnego stanu odprężenia, jest doskonałym punktem odniesienia, co pozwala nam potem rozpoznać stres w momencie kiedy się zawiązuje i szybko go rozładować. Bez takiego "zresetowania" rozpoznajemy stres zbyt późno gdy spowoduje już dysfunkcje w ciele, psychice i relacjach z otoczeniem _- tłumaczy Monika Dębicka z IAHV.

Aby nabrać dobrych nawyków oddechowych warto ćwiczyć także po zakończeniu kursu. Niektórzy robią to regularnie, inni wtedy kiedy czują taką potrzebę. -_ Każdy powinien znaleźć swój własny rytm ćwiczeń oddechowych dostosowując go także do swoich codziennych spraw _ - podsumowuje Dębicka. -_ Kilkanaście minut dziennie wystarczy, by zmieniła się jakość naszego życia, byśmy się stali bardziej uważni, spokojni, pełni pasji, entuzjazmu i akceptacji dla samych siebie i innych ludzi. Praca z oddechem pozwala też podnieść poziom energii, gdy jej najbardziej potrzebujemy - uczymy się jak regularnie "ładować baterie" _.

Mocno energetyzujące ćwiczenie Bhastrika, czyli _ miech kowalski _.

    *
    *
    *
    *
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)