Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Tutaj wciąż rekrutują. Stanowiska, które oparły się wirusowi

Podziel się

Pandemia koronawirusa sporo namieszała na rynku pracy. Niektóre branże walczą o przetrwanie, a ich pracownicy musieli pogodzić się ze zmniejszeniem pensji lub likwidacją etatu. W innych sektorach widać wyraźny rozkwit. Sprawdzamy, w których zawodach obecnie najłatwiej znaleźć zatrudnienie.

Rekrutacje
Rekrutacje (materiały partnera)
bEiUxuGJ
Artykuł sponsorowany

Z tych branż odpływ pracowników będzie największy

Mowa przede wszystkim o gastronomii i turystyce, branży eventowej, sektorze usług i transporcie. Polska zmaga się z drugą falą pandemii i kolejne obostrzenia są tylko kwestią czasu. Pojawiają się też pewne obietnice wsparcia, między innymi branży gastronomicznej, bez konieczności utrzymania zatrudnienia. To zapowiedź kolejnych (po wiosennych) zwolnień. Podobny los czeka sektor turystyczny i eventowy, które z oczywistych powodów muszą zostać zamrożone. Mało kogo z pracowników będzie stać na półroczne lub dłuższe bezrobocie. Spora grupa będzie chciała się przekwalifikować i powrócić na rynek pracy. Czy będzie im łatwo? To zależy od indywidualnych predyspozycji i chęci. Popyt na specjalistów w niektórych branżach jest naprawdę duży.

Specjalista e-commerce

Zakupy w internecie nie są nowym zjawiskiem. Robimy je już od ponad dekady i ten trend stale rośnie. Największą różnicą, zauważalną w ostatnich miesiącach, jest zmiana profilu koszyka przeciętnego Kowalskiego. O ile do tej pory kupowaliśmy głównie sprzęt elektroniczny (bo taniej), multimedia i książki, ubrania, buty, dodatki i kosmetyki, teraz wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie zakupami spożywczymi (bo bezpieczniej). Spowodowało to spore zawirowania w branży e-commerce, wzrosło zapotrzebowanie na menedżerów, logistyków, ale też deweloperów aplikacji mobilnych dla sklepów internetowych, księgowych, magazynierów i kurierów. Tych ostatnich poszukuje nie tylko branża e-commerce. Popyt na usługi kurierskie w ostatnich miesiącach wzrósł kilkukrotnie i sporo wskazuje na to, że tak już zostanie.

bEiUxuGL

Specjalista informatyk

To trochę prowokacja, bo pracownicy branży IT zgodnym chórem krzyczą, że nie istnieje takie stanowisko pracy, jak informatyk. Faktycznie to duże uproszczenie, jednak dość wyraźnie pokazuje, kierunek, którym warto się zainteresować. Obecnie obserwuje się bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa, administratorów sieci, programistów, UX designerów.

Trudno mówić o gwałtownym rozwoju branży IT, bo rewolucja elektroniczna trwa już jakiś czas i obejmuje między innymi szeroko pojętą cyfryzację, niemniej nie da się ukryć, że pandemia sprawiła, iż zapotrzebowanie na specjalistów IT znacznie wzrosło. To efekt masowego wprowadzenia zdalnej pracy i nauki, ale też możliwości załatwienia wielu spraw, które niegdyś można było załatwić tylko osobiście, online.

bEiUxuGR

Razem z przeniesieniem działalności na tryb zdalny obserwuje się rozwój działów typu helpdesk.

Bardzo charakterystyczne dla branży IT jest zatrudnianie freelancerów, z polska zwanych wolnymi strzelcami. To osoby, które nie pracują na etacie, ale świadczą usługi, nierzadko dla więcej niż jednego pracodawcy. Ich zatrudnienie może mieć charakter stały lub czasowy.

Specjalista ds. farmacji

To nie tylko „lekarz lub farmaceuta”, czyli pani z okienka aptecznego. W dobie pandemii znacznie wzrosło zainteresowanie lekami, które można kupić bez recepty. Wyraźnie rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów farmaceutów, pracowników produkcji leków, a także pracowników marketingu z doświadczeniem w branży farmaceutycznej. Farmacja to jedna z branż, która bez fałszywego wstydu może mówić, że skorzystała na pandemii, tu zatrudnienie na pewno będzie rosło.
Oczywiście w tym sektorze także znajdą zatrudnienie specjaliści IT, którzy są chyba najbardziej obecnie poszukiwanymi pracownikami. Oferty pracy dla nich pojawiają się niemal we wszystkich branżach i, biorąc pod uwagę, że pandemia zapewne spowoduje trwałe zmiany w funkcjonowaniu wielu firm (praca zdalna, usługi online i teleporady staną się codziennością), przedstawiciele branży IT nigdy nie będą bezrobotni.

Analityk i kontroler biznesowy

Zmiany w funkcjonowaniu wielu firm pociągają za sobą koszty, ale przynoszą też korzyści. Dlatego coraz więcej menedżerów decyduje się na skorzystanie z usług niezależnych analityków i kontrolerów biznesowych. To oni mają za zadanie przeprowadzić kompletny audyt i ustalić, czy zmiany te są opłacalne.

bEiUxuGS

Lekarz i pielęgniarka

A mówić bardziej ogólnie: personel w szeroko pojętej służbie zdrowia.
Te zawody nie do końca pasują do zestawienia, bo trudno o szybkie przebranżowienie się z kucharza na pielęgniarza, niemniej nie można nie zauważyć, że zapotrzebowanie na medyków znacząco wzrosło w ostatnich miesiącach. Biorąc pod uwagę, iż są to ludzie z pierwszego frontu walki, którzy często sami zostają zainfekowani koronawirusem lub zmuszeni do odbycia kwarantanny, można śmiało założyć, że ten rynek będzie bardzo chłonny.

Psycholog, terapeuta, trener personalny, korepetytor

To zawody, które jeszcze do niedawna kojarzyły się z koniecznością kontaktu osobistego. Dziś coraz częściej są wykonywane zdalnie. Popyt na tego rodzaju usługi powoli, aczkolwiek zauważalnie rośnie. Można wyrokować, że przez najbliższe pół roku (bo raczej nie ma co spodziewać się znacznego zmniejszenia liczby zachorowań wcześniej) zatrudnienie (a raczej samozatrudnienie) w tych zawodach znacząco wzrośnie.

bEiUxuGT

Sprzedawca

Co prawda handel w dużej mierze przeniósł się do sieci, niemniej nadal poszukiwani są sprzedawcy, zwłaszcza do marketów i sklepów spożywczych. W tej branży widoczna jest bardzo duża rotacja zatrudnienia, która po części wynika z faktu, iż zawód ten wykonują głównie kobiety. W dobie pandemii to na nie spada obowiązek opieki nad dziećmi, przebywają więc na zwolnieniach, rezygnują z pracy, lub pracodawcy nie przedłużają z nimi umów. Innym powodem zapotrzebowania na pracowników w tej branży jest wydłużenie czasu pracy sklepów. Niektóre markety i dyskonty pracują całodobowo, a to zwiększa zapotrzebowanie między innymi na specjalistów umiejących obsłużyć kasy fiskalne.

Specjalista do spraw BHP

Popularny „behapowiec” jeszcze do niedawna wydawał się zawodem mało pociągającym, wręcz niepotrzebnym. Dziś, w dobie pandemii, gdy na bezpieczeństwo w pracy kładzie się bardzo duży nacisk, dobry specjalista w zakresie BHP jest na wagę złota.

bEiUxuGU

Jak zmienić pracę w dobie pandemii? Informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.cv- maker.pl.

Artykuł sponsorowany

bEiUxuHm