Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Tragiczna sytuacja w Hiszpanii, Grecji i na Cyprze

0
Podziel się:

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, bezrobocie wzrosło aż w 19 spośród 27 krajów członkowskich. Najbardziej w Grecji, na Cyprze i w Hiszpanii

Tragiczna sytuacja w Hiszpanii, Grecji i na Cyprze

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, bezrobocie wzrosło aż w 19 spośród 27 krajów członkowskich. Najbardziej w Grecji, na Cyprze i w Hiszpanii. Zamknięci w pięciogwiazdkowych hotelach nie zdajemy sobie sprawy, jak tragiczna sytuacja panuje w regionach, do których wyjeżdżamy na wakacje.

Trudna sytuacja w Hiszpanii

Po wejściu w życie hiszpańskiej reformy rynku pracy, zatrudnienie straciło tu 850 tys. osób - o 200 tys. więcej niż w 2011 roku. Liczba zwolnień grupowych wzrosła o połowę. W całej Hiszpanii bezrobocie wynosi obecnie 26,7 proc., a wśród młodych 55,7 proc. Dane z popularnych pod względem turystycznym regionów są jeszcze gorsze.

Wyspy Kanaryjskie urzekają nas swoim niepowtarzalnym klimatem. Nic dziwnego, że główną gałęzią gospodarki jest tutaj turystyka. Mimo, że rocznie zakątek ten odwiedza ponad 12 mln turystów, sytuacja na rynku pracy jest katastrofalna. Stopa bezrobocia wynosiła w 2012 roku 33 proc., a bezrobocie wśród osób młodych sięgało 62,6 proc., co było trzecim najgorszym wynikiem wśród regionów Unii Europejskiej.

W położonej w środkowej Hiszpanii Kastylii-La Mancha stopa bezrobocia sięgała w 2012 roku 28,5 proc. - podał Eurostat. Polacy odwiedzają to miejsce ze względu na liczne zabytki Toledo czy jaskinię Montesinos. Natomiast w leżącej w południowo-wschodniej części kraju Murcji, stopa bezrobocia w kształtowała się na poziomie 27,9 proc.

Estremadura, położona między Kastylią i Leonem, Kastylią-La Manchą i Andaluzją, jest obecnie najszybciej rozwijającym się regionem Hiszpanii. Boryka się jednak z poważnymi problemami związanymi z brakiem pracy w regionie. Stopa bezrobocia sięgała tu w 2012 roku 33 proc. Bezrobocie wśród młodych wynosiło 61,6 proc.

Najludniejsza i druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna położona w południowej Hiszpanii - Andaluzja, zanotowała 34,6 proc. stopę bezrobocia i ponad 60 proc. bezrobocie wód młodych.

Miasto, w którym znajduje się najbliższy Europie port afrykański, Ceuta odnotowała horrendalnie wysokie bezrobocie wśród osób w wieku 15-24 lata. W 2012 roku wskaźnik ten wynosił 70,6 proc. Natomiast w Melilli, położonej w północnej Afryce, na wschodnim wybrzeżu Maroka, która stanowi eksklawę Hiszpanii, bezrobocie sięga 28,6 proc., a wśród osób w wieku 15-24 lata pracy nie ma 60,9 proc.

Rekordowe bezrobocie w Grecji

Grecki urząd statystyczny poinformował niedawno, że bez pracy w lutym było przeszło 1 milion 300 tysięcy osób. Rekordowo wysokie bezrobocie było wśród młodych. Aż 64,2 procent osób z grupy wiekowej 15-24 nie ma zatrudnienia. Recesja w zadłużonej Grecji trwa nieprzerwanie od 2008 roku. Na razie nie pomagają pożyczki międzynarodowych instytucji.

Szczególnie trudna sytuacja jest w Grecji Środkowej, która znajduje się w czołówce pierwszej dziesiątki regionów z największych bezrobociem w Unii. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2012 roku stopa bezrobocia w tym regionie wynosi 27,8 proc. Najgorzej jest wśród osób w wieku od 15 do 24 lat - gdzie osób bez zajęcia było prawie 60 proc. W Macedonii Zachodniej jest podobnie. W 2012 roku stopa bezrobocia sięgnęła 29,9 proc. A wśród młodych wynosi 72,5 proc. W całej Grecji, według ostatnich dostępnych danych za styczeń 2013 r., bezrobocie sięga 27,2 proc., a wśród dla młodych wynosi 58,4 proc.i jest najwyższy w Unii.

Kryzys na Cyprze

Obecnie gospodarka cypryjska przeżywa recesję, a bezrobocie na wyspie wynosi ok. 15 proc., czyli niemal trzy razy więcej niż w Niemczech. Dla małej wyspy, będącej na skraju bankructwa, sytuacja jest bardzo poważna. Rocznie przybywa na Cypr ponad 2,0 mln turystów, głównie z Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Cypryjczycy żyją tez z rolnictwa czy przemysłu, wielu z nich zatrudnionych jest także w transporcie i łączności.

JK,WP.PL

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)