Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Tacierzyńskie a adopcja

0
Podziel się:

Czy ojciec adopcyjny ma prawo do urlopu ojcowskiego?

Czy ojciec adopcyjny ma prawo do urlopu ojcowskiego?

Tak. 1 stycznia 2011 roku wszedł w życie znowelizowany przepis art. 182 ? par. k.p., który przyznaje prawo do urlopu pracownikom-ojcom wychowującym dziecko. Obowiązuje on jednak tylko:
1) w przypadku nieukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia,
2) do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
W poprzednim stanie prawnym urlop przysługiwał pracownikowi-ojcu nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Przepis nie spełniał jednak należycie swojej roli z uwagi na ograniczenie wiekowe dziecka. Wprowadzona zmiana pozwala na udzielenie urlopu także pracownikowi-ojcu, którzy przysposobił roczne lub starsze dziecko. W 2011 roku wymiar urlopu ojcowskiego wyniesie, podobnie jak w ubiegłym roku, 1 tydzień. Natomiast od 1 stycznia 2012 roku urlop wzrośnie do 2 tygodni.

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, przy czym pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje pracownikowi także zasiłek macierzyński, który wynosi 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Małgorzata Stawicka/JK

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)