Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Świadczenia pozapłacowe: co pracownik znajdzie pod firmową choinką?

0
Podziel się

Niemal dwie trzecie pracodawców zamierza podarować swoim pracownikom świąteczne prezenty. Czego pod choinką powinni spodziewać się zatrudnieni?

Świadczenia pozapłacowe: co pracownik znajdzie pod firmową choinką?
(krisdecurtis)
bDoCjJYl

- Chciałbym dostać kilka dni wolnego, żeby zdążyć te święta porządnie przygotować - mówi nam Tomasz. Od 5 lat pracuje w help desku dużej korporacji produkującej AGD. Dotychczas z okazji świąt pracodawca pozwalał wszystkim pracownikom kończyć pracę wcześniej. Dla przykładu, rok temu Tomasz o 14 był już w domu. Oprócz tego w firmie urządzono wigilijny poczęstunek na koszt pracodawcy. Były też prezenty rzeczowe - Tomasz i koledzy dostali karnety do kina. Każdy w przeciągu kwartału mógł obejrzeć trzy filmy z osobą towarzyszącą. - Ucieszyłem się, bo jestem kinomanem - mówi nam Tomasz. Zaznacza jednak, że nie każdy był z prezentu tak zadowolony. - Słyszałem od kolegów narzekania, bo akurat wolą spędzać czas inaczej. Najczęściej woleli by dostać dodatkowe pieniądze - zdradza.

Niestety na świąteczne podwyżki nie ma co liczyć. Te, jeśli w ogóle, pojawią się dopiero w przyszłym roku. Chęć podniesienia płac w 2014 r. zapowiada jedna na cztery firmy. Tak przynajmniej wynika z 20. edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska. Jeśli więc nie podwyżki, to co firmy podarują podwładnym? Z innego badania - przeprowadzonego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia* - wynika, że będą to bony podarunkowe. Taki właśnie prezent chce przekazać swoim pracownikom większość pracodawców biorących udział w ankiecie.

- Uważam, że to niezły pomysł. Każdy wyda pieniądze na to, co uzna za stosowne - mówi Tomasz. Sam fundusze zgromadzone na karcie podarunkowej przeznaczyłby na zakup porządnych słuchawek do zestawu stereo, który ma w domu. Ale mogą one też odciążyć domowy budżet. Zwłaszcza, że w tym roku na przygotowanie świąt wydamy więcej, niż w poprzednim. Jak wynika z najnowszego badania firmy Deloitte "Zakupy Świąteczne 2013", przeciętna rodzina na jedzenie i prezenty - przede wszystkim książki, kosmetyki i perfumy - przeznaczy nieco ponad 1120 zł, więc o 5 proc. więcej, niż rok temu.

bDoCjJYn

Warto też dodać, że pracownicy, którzy pod choinkę otrzymali kupony, są z tego powodu zadowoleni. Z danych Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, wynika, że w 2012 r. taki prezent doceniło aż 79 proc. pracowników.

Taka forma gwiazdkowych prezentów opłaca się też pracodawcy. Jeśli bony podarunkowe są finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie zwiększają one podstawy wymiaru składek odprowadzanych do ZUS i mogą być zaksięgowane jako koszt uzyskania przychodu. Warto też podkreślić, że bony, których wartość nie przekracza 380 zł, są zwolnione z podatku dochodowego.

*Badanie ilościowe B2B metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2012. Próba: 950 respondentów - osób odpowiedzialnych w firmach i instytucjach za przyznawanie pracownikom benefitów pozapłacowych

Czytaj więcej w Money.pl
Przed świętami w sklepach coraz drożej Inflacja w listopadzie była znów niska i liczona rok do roku wyniosła 0,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ceny idą jednak w górę.
Zmiany. Oni mogą pracować w święta Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi transgraniczne, świadczone przez centra usług zlokalizowane w Polsce.
Wolne za pracę w święta. Kiedy przysługuje? Pracodawca, który zatrudnia pracownika w niedzielę i święta obowiązany jest mu zapewnić inny dzień wolny od pracy.
bDoCjJYt
bDoCjJYO
KOMENTARZE
(0)