Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Strajki w Polsce ruszą we wrześniu. Związkowcy się dogadali

0
Podziel się:

Dzisiaj wszystkie ręce na pokład, jakikolwiek dialog z tym rządem nie przynosi żadnych efektów.

Na zdj. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, <br>przewodniczący OPZZ Jan Guz <br>oraz przewodniczący Forum ZZ Tadeusz Chwałek<br>
Na zdj. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, <br>przewodniczący OPZZ Jan Guz <br>oraz przewodniczący Forum ZZ Tadeusz Chwałek<br> (PAP/Adam Warżawa)

Liderzy trzech central związkowych Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych ustalili, że będą razem koordynować akcje protestacyjne. Zapowiedzieli, że do takiego protestu może dojść we wrześniu w Warszawie.

Na zdj. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda, przewodniczący OPZZ Jan Guz oraz przewodniczący Forum ZZ Tadeusz Chwałek.

Do spotkania przewodniczących NSZZ _ Solidarność _ Piotra Dudy, OPZZ Jana Guza oraz Forum ZZ Tadeusza Chwałki doszło dziś w siedzibie Solidarności w Gdańsku.

_ To spotkanie było po to, aby koordynować wspólnie wszystkie działania związane z przyszłymi akcjami protestacyjnymi. Dzisiaj wszystkie ręce na pokład, jakikolwiek dialog z tym rządem nie przynosi żadnych efektów _ - powiedział na konferencji prasowej szef Solidarności.

Trzy związki zawodowe domagają się m.in. od rządu wycofania z Sejmu rządowego i poselskiego projektu w sprawie elastycznego czasu pracy. Związkowcy chcą też podniesienia w 2014 r. płacy minimalnej do wysokości co najmniej 1720 zł brutto.

_ To, że dziś jesteśmy razem to pokazanie, że mamy dość tego typu dialogu społecznego. Mając po swojej stronie Sejm i prezydenta, premier uważa, że nie musi się ze stroną społeczną liczyć, ale sądzę, że wcześniej czy później się pomyli _ - dodał lider Forum ZZ.

Duda zaznaczył, że celem związkowców jest dobre przygotowanie się do akcji protestacyjnej.

_ Bo to już nie będzie tak, że my z Warszawy wyjedziemy - my tam jedziemy po zwycięstwo. Jeżeli, oczywiście, będzie najpierw akcja demonstracyjna, a później strajk, bo może być odwrotnie _ - wyjaśnił lider Solidarności.

Guz podkreślił, że jego zamiarem nie jest obalenie rządu Donalda Tuska. _ My tak naprawdę przygotowujemy się do wymuszenia na rządzie sprawnego rządzenia. Jak się najęli, biorą pieniądze, to niech robią to dobrze _ - dodał.

_ Nie pozwolimy rzucić się na kolana, nie pozwolimy się dalej lekceważyć () Społeczeństwo dziś jest coraz bardziej ubogie i biedne, do tego dochodzą umowy śmieciowe i brak bezpieczeństwa w zatrudnieniu: nie odpuścimy rządowi lenistwa w sprawie tworzenia nowych miejsc pracy _ - powiedział szef OPZZ.

W strukturach Solidarności do 10 czerwca trwa referendum w sprawie form protestów planowanych na wrzesień. _ Rząd Tuska ma na pewno jeden sukces i nim się powinien chwalić: udało mu się zjednoczyć i skonsolidować we wspólnych działaniach reprezentatywne związki zawodowe _ - ocenił Duda.

Czytaj więcej w Money.pl
4 wielkie związki organizują strajk solidarności Pierwsze referenda w sprawie przystąpienia do strajku solidarnościowego w woj. śląskim mają rozpocząć się jutro.
Świętują rocznicę strajków. Co się dzieje? Obchody organizują wspólnie gdański oddział IPN, Europejskie Centrum Solidarności oraz Region Gdański NSZZ Solidarność.
Solidarność zastrajkuje? Padają terminy W referendum związkowcy mają zdecydować, czy są za strajkiem, czy też wielodniową akcją protestacyjną w Warszawie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)