Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Strajk w PKS. Nie żyje jeden z kierowców

0
Podziel się:

Prawdopodobnie doszło do samobójstwa, ostateczna przyczyna śmierci będzie znana po sekcji zwłok.

Strajk w PKS. Nie żyje jeden z kierowców
(Rawac/CC/Flickr)
bFfCYNBx

Zwłoki 53-letniego mężczyzny, uczestnika strajku w PKS Białystok, znaleziono rano w jednym z autobusów stojących w bazie tej firmy. Prawdopodobnie doszło do samobójstwa, ostateczna przyczyna śmierci będzie znana po sekcji zwłok - podała policja.

Rzecznik prasowy podlaskiej policji Andrzej Baranowski potwierdził, że w jednym z autobusów znaleziono ciało mężczyzny. Czynności policjanci prowadzą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe.

W PKS Białystok od 6 września trwa strajk generalny, nie jeżdżą żadne autobusy z rozkładu jazdy. Przewodniczący komitetu strajkowego Krzysztof Bagiński poinformował, że zmarły był jedną z pierwszych osób, które zaczęły protest, uczestniczył też w głodówce (poprzedziła ona strajk generalny).

bFfCYNBz

Związkowcy chcą przede wszystkim odwołania zarządu spółki, z którym są w konflikcie, ale obradująca w sobotę Rada Nadzorcza PKS Białystok nie podjęła żadnych decyzji personalnych. Zarówno zarząd spółki, jak i władze samorządowe województwa (samorząd jest właścicielem PKS Białystok) uważają, że strajk jest nielegalny. Kierowcy opierają się na opiniach prawnych mówiących o tym, iż działają zgodnie z prawem, ich protest popiera też NSZZ Solidarność.

Dziennie w spółce nie jest realizowanych ponad tysiąc kursów, zarząd PKS Białystok szacuje, że kosztuje to każdego dnia około 120 tys. zł. Rada Nadzorcza na swym sobotnim posiedzeniu oceniła, że sytuacja może doprowadzić nawet do upadłości firmy.

Protest zaczął się od dyscyplinarnego zwolnienia dwóch związkowców, którym władze spółki zarzuciły nadmierne zużycie paliwa w autobusach, składając jednocześnie zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Obecnie główny postulat, to dymisja zarządu. Protestujący poczuli się bowiem obrażeni publicznymi wypowiedziami prezesa o tym, iż dochodziło do kradzieży paliwa. Również oni zawiadomili prokuraturę o podejrzeniu naruszania przez zarząd firmy praw pracowniczych.

Czytaj więcej o akcjach strajkowych
Podlasie nadal bez autobusów. Pat trwa Nie ma zmian personalnych w składzie zarządu PKS Białystok. Związkowcy zapowiadają kontynuację trwającego od 6 września strajku.
Opłaty za przedszkola są "wzięte z sufitu" Samorząd powinien wytłumaczyć się z narzuconych stawek, uważa wiceminister edukacji.
Strajk paraliżuje stolicę. Turyści ugrzęźli Na drogach dojazdowych i na głównych ulicach Aten tworzą się ogromne korki.
bFfCYNCa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)