Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Strajk może zakłócić ruch lotniczy nad Francją

0
Podziel się:

Pracę przerwą związki zawodowe personelu transportu lotniczego, w
tym pilotów.

Strajk może zakłócić ruch lotniczy nad Francją
(PAP/EPA)

We Francji od poniedziałku do czwartku mogą wystąpić zakłócenia w ruchu lotniczym z powodu strajku licznych związków zawodowych personelu transportu lotniczego, w tym związku zawodowego pilotów SNPL, który odmawia zapewnienia tzw. usługi minimalnej.

_ - Trudno powiedzieć, na ile powiedzie się akcja strajkowa, to zawsze jest bardzo skomplikowane, ale znajdą się ludzie, którzy będą strajkować _ - powiedział AFP szef SNPL Yves Deshayes, zauważając, że nie doszło do żadnego postępu w rozmowach z pracodawcami.

Skala strajku będzie zależeć od mobilizacji pilotów, nawet jeśli pozostały personel latający i personel naziemny - bagażowi, operatorzy schodów itd. - zostali poproszeni o przyłączenie się do akcji.

Dyrekcja Air France, przewoźnika dominującego na terenie Francji, wskazała w piątek wieczorem, że firma będzie w stanie zapewnić ponad 85 proc. lotów na dłuższych trasach i ponad 80 proc. na krótkich i średnich, czyli w połączeniach krajowych i europejskich. Air France dodała, że wiele lotów krajowych może zostać odwołanych w ostatniej chwili.

W niedzielę paryskie lotniska radzą pasażerom sprawdzać u przewoźnika lub telefonicznie bądź przez internet, czy ich lot nie ulegnie odwołaniu z powodu strajku.

Rządowy projekt, który wzbudził gniew związków, przewiduje, że pracownicy, którzy chcą strajkować, mają obowiązek zadeklarować indywidualny udział w strajku z 48-godzinnym wyprzedzeniem. Projekt przewiduje również obowiązek przekazania firmom z 24-godzinnym wyprzedzeniem informacji o prognozowanym ruchu.

Projekt ten oparto na rozporządzeniach wprowadzonych w 2008 roku w transporcie naziemnym, zwłaszcza w systemie metra, gdzie występuje sformułowanie _ usługi minimalnej _ - polegającej na zapewnieniu pasażerom minimum 20 procent pociągów kursujących danego dnia.

Według związków projekt ten, który został przyjęty w styczniu przez Zgromadzenie Narodowe i ma być 15 lutego omawiany przez Senat, de facto podważa prawo do strajku.

Czytaj w Money.pl
Wciąż strajkują. Wiele lotów odwołanych Według związkowców, którzy domagają się powstrzymania planu zwolnień w koncernie, trwający od soboty protest z dnia na dzień umacnia się.
Zimowy paraliż w Wlk.Brytanii. Odwołują loty Śnieżyce i mróz unieruchomiły dostawy paliw i żywności. Tak wygląda sytuacja na lotniskach.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)