Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Strajk generalny sparaliżuje niemiecką kolej?

0
Podziel się

Niemieccy maszyniści chcą podwyżki płac. Strajk mogą rozpocząć już w środę.

Strajk generalny sparaliżuje niemiecką kolej?
(PAP/EPA)
bEapshJx

Niemieccy maszyniści, zrzeszeni w związku zawodowym GDL, opowiedzieli się w referendum za bezterminowym strajkiem. Chcą takich samych, wyższych płac bez względu na miejsce zatrudnienia.

Do strajku, który obejmie całe Niemcy, może dojść najwcześniej w środę, o ile pracodawcy nie przedstawią związkowcom nowej oferty. GDL domaga się jednolitych standardów wynagrodzeń dla 26 tys. maszynistów w całej branży kolejowej w Niemczech. Celem są płace na poziomie lidera branży, koncernu Deutsche Bahn.

_ - Sytuacja jest poważna. Jeszcze w tym tygodniu przystąpimy do kolejnego strajku _- powiedział Claus Weselsky szef związku. Według niego za strajkiem generalnym głosowało w referendum ponad 90 proc. maszynistów.

bEapshJz

Oprócz Deutsche Bahn adresatem żądań związkowców jest także sześciu prywatnych przewoźników kolejowych: Abellio, Arriva, BeNEX, Hessische Landesbahn, Keolis i Veolia Verkehr. W zeszłym tygodniu przewoźnicy prywatni zerwali jednak wspólne rozmowy z GDL.

W minionych tygodniach niemieccy maszyniści przeprowadzili trzy kilkugodzinne strajki ostrzegawcze. Doszło wtedy do poważnych zakłóceń w kolejowej komunikacji regionalnej i dalekobieżne.

Czytaj w Money.pl
Maszyniści strajkują. Kłopoty w Niemczech Była to druga w tym tygodniu akcja strajkowa pracowników Deutsche Bahn i innych firm.
Niemieccy kolejarze znów strajkują Dwugodzinny strajk ostrzegawczy objął między innymi pociągi regionalne.
Niemieccy nauczyciele chcą podwyżek. Strajk Związkowcy chcą, by pracownicy budżetówki otrzymali dodatkowe 50 euro miesięcznie.
bEapshKa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)