Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Stopa bezrobocia - na co wpływa?

0
Podziel się

W procesie rekrutacji pierwszym a zarazem najważniejszym elementem jest selekcja życiorysów kandydatów. Jeśli nasze CV będzie dobrze napisane, przejrzyste i ciekawe możemy liczyć na kolejny etap rekrutacji, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna.

Stopa bezrobocia - na co wpływa?
bEiUFZYl
bEiUFZYn

Stopa bezrobocia to pojęcie, które jest często używane wśród ekonomistów, szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego. Jednak żeby odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę wpływa na to zjawisko, należy najpierw wyjaśnić na czym polega owa stopa bezrobocia. W wielkim skrócie jest to wielkość statystyczna, która określa stosunek liczby osób bezrobotnych do osób, które pracę mogłyby podjąć (czyli całego zasobu siły roboczej - bezrobotnych i aktywnych zawodowo).

Najczęściej stopa bezrobocia określana jest na podstawie liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotni w urzędach pracy. Nie jest to jednak zawsze liczba realna, wielu ludzi nie rejestruje się w urzędach pracy, a są i tacy którzy mimo zarejestrowania się w urzędzie pracują, tyle że ,,na czarno".

Zbyt duży wskaźnik osób, które pozostają bez pracy jest zjawiskiem negatywnym zwłaszcza dla gospodarki - im więcej osób pozostających bez zatrudnienia, tym mniejsza konsumpcja, a im mniejsza konsumpcja tym mniejszy rozwój gospodarki.

Spadek wzrostu gospodarczego jest z kolei przyczyną zmniejszenia wartości pieniądza (inflacja). W drugą stronę wygląda to dokładnie na odwrót - im więcej pracy jest tym gospodarka może się rozwijać - społeczeństwo ma więcej pieniędzy, które może wydawać, dzięki czemu wzrasta PKB.

bEiUFZYt

Stopa bezrobocia jako zjawisko negatywne powinno być jak najmniejsze, w związku z tym należy podejmować działania, które mogą pomóc w jego obniżeniu.

Anna Pierzycka

Wydanie internetowe magazynrekruter.pl

bEiUFZYO
KOMENTARZE
(0)