Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Spadek bezrobocia? Ujawnili, co czeka Polaków

0
Podziel się

Eksperci z ManpowerGroup przepytali pracodawców. Zobacz, gdzie pracy będzie więcej, a gdzie grożą zwolnienia.

Spadek bezrobocia? Ujawnili, co czeka Polaków
(endostock - Fotolia.com)
bErLEbuJ

Jest szansa na spadek bezrobocia. Badania ManpowerGroup na reprezentatywnej grupie 750 pracodawców wskazuję, że 12 procent firm przewiduje wzrost zatrudnienia, a 9 proc. z nich redukcję etatów.

Z kolei Główny Urząd Statystyczny podaje, że w sierpniu zatrudnienie wzrosło o 0,1 procent w porównaniu z lipcem tego roku.Prognozy zatrudnienia w czwartym kwartale 2013r. są optymistyczne i wskazują, że więcej pracodawców będzie zatrudniało niż zwalniało pracowników zapewniała Monika Styczyńska, ekspert rynku pracy : _ Tak naprawdę jest to wzrost powolny, ale stabilny. To drugi kwartał, kiedy mamy do czynienie ze zwiększeniem optymizmu. _

Chęć zatrudniania przez pracodawców oznacza dobre perspektywy nie tylko dla pracowników, ale również dla gospodarki. _ - Pracodawcy nie podchodzą już z obawami do zwiększenia zatrudnienia. Wcześniej mieli oni wątpliwości do tego jak będzie wyglądała sytuacja na rynku, jakie będą mieli zamówienia, czy jak będzie wyglądał eksport. Teraz nastroje się stabilizują - _ przekonywała Monika Styczyńska.

bErLEbuL

Na rynku pracy najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, tacy jak ślusarze oraz spawacze. Eksperci alarmują, że za dużo jest osób po wyższych humanistycznych studiach - politologii, stosunkach międzynarodowych, czy turystyce.

Stopa bezrobocia w Polsce w ostatnich latach (GUS)

Po uwzględnieniu korekty sezonowej, w sześciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia dla IV kwartału 2013 r. jest dodatnia. Najwyższą prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla sektora Budownictwo (+15%). Kolejne branże, które uzyskały
dodatnią prognozę netto zatrudnienia to Handel detaliczny i hurtowy (+11%), Transport/ Logistyka/
Komunikacja (+9%), Energetyka/ Gazownictwo/Wodociągi (+7%), Produkcja przemysłowa, a także Restauracje/ Hotele (+6% dla obu).

bErLEbuR

Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/ Usługi oraz Rolnictwo/Leśnictwo/ Rybołówstwo (-7% dla obu), a także
Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (-2%).

W porównaniu z III kwartałem 2013 r. poprawa prognozy zatrudnienia nastąpiła w sześciu z 10
badanych sektorach. Największy wzrost prognozy, o 12 punktów procentowych, odnotowano
dla Budownictwa. Zauważalnej poprawie uległy również prognozy w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, Handel detaliczny i hurtowy (o 11 punktów procentowych dla obu), a także Restauracje/ Hotele (o 9 punktów procentowych). Pogorszenie prognozy netto zatrudnienia odnotowano w czterech sektorach.

Największy spadek uzyskano w branżach Finanse/Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Rolnictwo/Leśnictwo/ Rybołówstwo, odpowiednio o 10 i o 7 punktów procentowych.

W ujęciu rocznym, prognozy są wyższe w sześciu z 10 badanych branżach. Dynamiczny wzrost odnotowało Budownictwo oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, odpowiednio o 24 oraz o 21 punktów procentowych.

bErLEbuS

Znacznej poprawie uległa również prognoza dla sektora Kopalnie/ Przemysł wydobywczy,
o 12 punktów procentowych, a także dla sektora Produkcja przemysłowa, o 11 punktów procentowych.

Pogorszenie prognozy nastąpiło w czterech sektorach. Największy spadek, o 16 punktów procentowych, odnotowano dla branży Finanse/ Ubezpieczenia/Nieruchomości/ Usługi. Obniżeniu uległa również prognoza dla branż Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, o 6 punktów procentowych oraz Instytucje sektora publicznego, o 4 punkty procentowe.

Przed zastosowaniem korekty sezonowej, dodatnią prognozę netto zatrudnienia dla najbliższego kwartału uzyskano w sześciu z 10 badanych sektorach. Najbardziej optymistyczni są pracodawcy z sektorów Budownictwo, Handel detaliczny i hurtowy oraz Produkcja przemysłowa. W ujęciu kwartalnym plany dotyczące zatrudnienia pogorszyły się w siedmiu spośród 10 badanych sektorach, natomiast w zestawieniu rok do roku uległy poprawie w sześciu.

Czytaj więcej w Money.pl
Co trzeci bezrobotny ma poniżej 25 lat Resort pracy szykuje przepisy, które mają m.in. ma gwarantować młodym bezrobotnym, że w ciągu czterech miesięcy od zarejestrowania w urzędzie pracy uzyskają ofertę pracy.
SLD ma gotowe pomysły na walkę z bezrobociem Odmrożenie środków z Funduszu Pracy i przeznaczenie ich na aktywizację bezrobotnych. Ozusowanie tzw. umów śmieciowych i likwidacja bezpłatnych staży - to niektóre z propozycji SLD.
bErLEbvm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)