Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rząd zapowiada zmiany w zawodówkach

0
Podziel się:

MEN chce odbudować zaufanie do szkół zawodowych. Podstawą ma być diagnoza rynku szkół.

Rząd zapowiada zmiany w zawodówkach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dziś program wsparcia i rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zwróciła uwagę, przez ostatnie lata młodzież bardziej ceniła sobie wykształcenie ogólne. MEN będzie chciał odbudować zaufanie do szkół zawodowych. Podstawa to będzie diagnoza rynku szkół. Bo często wiadomo, gdzie w okolicy są licea - dobre czy nawet słabe - ale nic nie wiadomo o technikach.

Joanna Kluzik-Rostkowska zauważyła też, że są miejsca, gdzie prężnie działa przemysł, a w okolicy nie ma szkół kształcących pracowników potrzebnych działającym tam firmom. Przeszkodą często są... ministerstwa.

Żeby stworzyć nowy zawód, trzeba najpierw zgłosić się do któregoś z resortów, który opiekuje się tą ewentualną profesją. Potem to ministerstwo zgłasza się do MEN-u w celu napisania odpowiedniego rozporządzenia a potem podstawy programowej. Ten system wymaga usprawnienia - podkreśla minister Kluzik-Rostkowska.

Patrząc na wyniki ostatniej matury można zauważyć, że w liceach odnotowano 80 procent sukcesów, podczas gdy w technikach - jedynie 54 procent.

Pieniądze na ministerialny program pomocy szkołom zawodowym mają pochodzić z nowego budżetu unijnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Początek roku szkolnego i już zmiany Tak początek roku szkolnego uczciło Google. Zobacz, jakie zmiany czekają na uczniów.
Gimnazja zostają. "Mocno wpisane w system" Przez jednych bardzo chwalone, przez innych mocno krytykowane - to gimnazja, szkoły, które 15 lat temu, po ponad 50 latach przerwy, przywrócone zostały do polskiego systemu edukacji.
Obowiązek szkolny dla 6-latków utrzymany Sejm odrzucił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący tej sprawy.
MEN pokazało kolejną część elementarza Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie czwartą - ostatnią część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz elementarz"; konsultacje społeczne tej części potrwają do 11 września - poinformował resort edukacji na swojej stronie internetowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)