Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rząd chce większych uprawnień do pozbawiania obywatelstwa

0
Podziel się:

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May proponuje
znowelizowanie ustawy imigracyjnej

apops - Fotolia.com /

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May proponuje znowelizowanie ustawy imigracyjnej tak, by naturalizowani obywatele uznani za "szczególnie szkodliwych" mogli być pozbawiani obywatelstwa Zjednoczonego Królestwa - informuje w czwartek BBC.

Nowelizacja zakłada, że podejrzani o terroryzm mogliby być pozbawiani brytyjskiego obywatelstwa, nawet gdyby stawali się przez to bezpaństwowcami. Osoby posiadające podwójne obywatelstwo już teraz mogą być pozbawiane brytyjskiego paszportu. Proponowane rozwiązanie nie miałoby zastosowania do osób urodzonych w Wielkiej Brytanii - odnotowuje BBC.

Ministerstwo spraw wewnętrznych zapewnia, że zamierza posługiwać się proponowanymi uprawnieniami oszczędnie i w sposób zgodny z zobowiązaniami międzynarodowymi Wielkiej Brytanii - odnotowuje BBC i dodaje, że takie podejście popiera kierownictwo współrządzących Liberalnych Demokratów.

Minister stanu ds. imigracji w resorcie spraw wewnętrznych Mark Harper oświadczył, że "obywatelstwo jest przywilejem, a nie prawem" i że celem proponowanej nowelizacji jest zagwarantowanie, że "bardzo niebezpieczni osobnicy będą mogli zostać wykluczeni, jeśli leży to w interesie publicznym".

Zamierzenia te ostro skrytykowała charytatywna brytyjska organizacja prawnicza Reprieve, argumentując, że dawałyby one szefowej MSW prawo do "darcia ludziom paszportów".

MA

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)