Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Rynek pracy w Polsce. Wykształcenie przestanie mieć znaczenie

8
Podziel się:

W ciągu 10-15 lat na rynku pracy może dojść do przełomu. O sukcesie będą decydować nie studia, ale doświadczenie, zestaw odpowiednich kwalifikacji, kreatywność i pasja, umiejętność szybkiej oraz samodzielnej nauki.

Jeszcze 15 lat i w sklepie będą obsługiwać nas tylko roboty
Jeszcze 15 lat i w sklepie będą obsługiwać nas tylko roboty (Piotr Kamionka/Reporter)

Cyfryzacja i automatyzacja obejmuje kolejne obszary naszego życia i pracy. Roboty zastąpią sprzedawców, kasjerów, księgowych, a nawet prawników i kierowców ciężarówek.

Jak podaje "Rzeczpospolita", naukowcy wskazują, że o sukcesie na rynku pracy będą decydować nie wyższe wykształcenie, ale m.in. kompetencje techniczne, umiejętność kreatywnego myślenia i zadawania pytań, kompetencje społeczne i przede wszystkim umiejętność uczenia się, ale samodzielnie i szybko.

Zobacz także: W dyskontach płacą lepiej niż w szkole. Uznana nauczycielka dorabiała w piekarni

Zdaniem Tomasza Saryusza-Wolskiego, dyrektora Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej, istotny będzie nie tyle zawód, ile zestaw kwalifikacji, potrzebnych na danym stanowisku, w tym tych cząstkowych, dotyczących konkretnych umiejętności, np. obsługi jakiegoś systemu.

Coraz bardziej będą się też zacierać granice pomiędzy zawodami. Będziemy pracować na pograniczu np. IT i medycyny.

Jak przekonuje cytowana przez dziennik Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca ośrodka badawczego DELab UW, przyszłościowe zawody to te, które wymagają kreatywnego, krytycznego myślenia oraz te, które opierają się na relacji z człowiekiem. Wśród nich są profesje związane z usługami domowymi czy medycznymi i organizacją czasu wolnego (fitness, turystyka, rozrywka). Zwiększy się też zapotrzebowanie na m.in. analityków big daty, specjalistów od cyberbezpieczeństwa czy programistów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Lol
6 lat temu
Big daty 😂😂 to takie duze daty
sdf
6 lat temu
Postawienie na samouczenie wynika raczej z chęci zaoszczędzenia wydatków na drogie i bardzo drogie szkolenia i specjalizacje. A na czym ludzie mają się uczyć, na tzw. piratach?
Win7
6 lat temu
Od dawna mowie ze papier nie jest potrzebny potrzeba jedynie checi i doswiadczenia mam wyksztalcenie zawodowe rozmawia w 4 obcych jezykach zarabiam prawie 2 srednie krajowe i jestem szczesliwym czlowiekiem nawet mozna zostac np weterynarzem bez studiow wystarczy pracowac z czlowiekiem kilka lat i mozesz sie tego nauczyc znam osobiscie takiego czlowieka nie ma papieru a leczy zwierzeta bo pomagal i uczyl sie od weterynarza przek kilknascie lat jest dobrym specjalista ludzie go chwala
Anna
6 lat temu
W firmie w której pracuję szefami ,kierownikami są ludzie po zawodówkach ,jest nawet jeden kierownik z podstawowym a wielu podległych im pracowników ma skończone studia .Jak by patrzeć na wykształcenie to powinnam być wicedyrektorem a jestem szeregowym pracownikiem. już się przyzwyczaiłam , liczy się że się ma pracę o którą jeszcze niedawno było bardzo trudno zwłaszcza jak się ma więcej lat
Rr
6 lat temu
Wszystkich zastąpią muzułmanie.