Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rynek pracy w Polsce. Wykształcenie przestanie mieć znaczenie

8
Podziel się

W ciągu 10-15 lat na rynku pracy może dojść do przełomu. O sukcesie będą decydować nie studia, ale doświadczenie, zestaw odpowiednich kwalifikacji, kreatywność i pasja, umiejętność szybkiej oraz samodzielnej nauki.

Jeszcze 15 lat i w sklepie będą obsługiwać nas tylko roboty
Jeszcze 15 lat i w sklepie będą obsługiwać nas tylko roboty (Piotr Kamionka/Reporter)
bDAdFILF

Cyfryzacja i automatyzacja obejmuje kolejne obszary naszego życia i pracy. Roboty zastąpią sprzedawców, kasjerów, księgowych, a nawet prawników i kierowców ciężarówek.

Jak podaje "Rzeczpospolita", naukowcy wskazują, że o sukcesie na rynku pracy będą decydować nie wyższe wykształcenie, ale m.in. kompetencje techniczne, umiejętność kreatywnego myślenia i zadawania pytań, kompetencje społeczne i przede wszystkim umiejętność uczenia się, ale samodzielnie i szybko.

bDAdFILH
Zobacz także: W dyskontach płacą lepiej niż w szkole. Uznana nauczycielka dorabiała w piekarni

Zdaniem Tomasza Saryusza-Wolskiego, dyrektora Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej, istotny będzie nie tyle zawód, ile zestaw kwalifikacji, potrzebnych na danym stanowisku, w tym tych cząstkowych, dotyczących konkretnych umiejętności, np. obsługi jakiegoś systemu.

Coraz bardziej będą się też zacierać granice pomiędzy zawodami. Będziemy pracować na pograniczu np. IT i medycyny.

bDAdFILN

Jak przekonuje cytowana przez dziennik Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca ośrodka badawczego DELab UW, przyszłościowe zawody to te, które wymagają kreatywnego, krytycznego myślenia oraz te, które opierają się na relacji z człowiekiem. Wśród nich są profesje związane z usługami domowymi czy medycznymi i organizacją czasu wolnego (fitness, turystyka, rozrywka). Zwiększy się też zapotrzebowanie na m.in. analityków big daty, specjalistów od cyberbezpieczeństwa czy programistów.

bDAdFIMi
rynek pracy
praca
KOMENTARZE
(8)
Lol
3 lata temu
Big daty 😂😂 to takie duze daty
Poldek
3 lata temu
Jasne. Rzekomo od 40 lat juz znika zawod szewca, a ja sie smieje z takich artykulow oddajac do niego kolejne buty.
Tom
3 lata temu
Bo kapitalistów ciągle mało. Tylko wyzysk i nic więcej.
bDAdFIMj
Rr
3 lata temu
Wszystkich zastąpią muzułmanie.
Rr
3 lata temu
Wszystkich zastąpią muzułmanie.