Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rozwiązanie umowy - gdy brak klauzuli o wypowiedzeniu

0
Podziel się:

Aby umowa o pracę zawarta na czas określony mogła zostać rozwiązana, musi być zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy - ponadto w umowie musi być zawarta klauzula dopuszczająca wypowiedzenie tej umowy.

Rozwiązanie umowy - gdy brak klauzuli o wypowiedzeniu

Źródło: GUS

Aby umowa o pracę zawarta na czas określony mogła zostać rozwiązana, musi być zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy - ponadto w umowie musi być zawarta klauzula dopuszczająca wypowiedzenie tej umowy. W przypadku spełnienia tych warunków każda ze stron może rozwiązać umowę przed terminem jej obowiązywania, stosując dwutygodniowe wypowiedzenie.

Przez lata orzecznictwa Sądu Najwyższego w tego rodzaju sprawach były zróżnicowane. Różne składy sędziowskie orzekały, że nastąpiło skuteczne, choć wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę i że w związku z tym pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, sędziowie SN dochodzili również do wniosku, że tego rodzaju sytuację należy zakwalifikować jako niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. W innym wyroku SN uznał natomiast, że w takich przypadkach dochodzi do wypowiedzenia umowy o pracę.

W listopadzie 2011 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów (choć przy 2 zdaniach odrębnych) podjął uchwałę, w której uznał, że jeżeli to pracodawca wypowie pracownikowi umowę zawartą na czas określony, w przypadku gdy strony nie przewidziały możliwości jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem, to pracownik może domagać się bądź przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach (jeżeli nie upłynął jeszcze termin, do którego umowa miała trwać), bądź stosownego odszkodowania.

Z kolei 14 lutego 2012 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę (sygn. akt III PZP 5/11), która mówi, że oświadczenie woli nazwane wypowiedzeniem, złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia (art. 33 k.p.), powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

AM

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)