Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Równoważny czas pracy, na czym polega?

0
Podziel się:

W ogłoszeniach o pracę często napotykam stwierdzenie "równoważny czas pracy". Na czym on dokładnie polega?

W ogłoszeniach o pracę często napotykam stwierdzenie "równoważny czas pracy". Na czym on dokładnie polega? Odpowiada Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

Według polskiego prawa pracodawca ma pewną swobodę, gdy ustala systemy i rozkłady czasu pracy w swojej firmie. Może właśnie wprowadzić wspomniany w pytaniu "Równoważny czas pracy", gdy wymaga tego rodzaj pracy lub organizacja. Jest to najbardziej elastyczna ze wszystkich organizacja pracy.

Równoważny system czasu pracy opiera się na zmianie godzin pracy w ciągu jednego lub kilku dni na rzecz kolejnych. Na przykład, pracodawca może wymagać od pracownika dłuższego czasu pracy, maksymalnie do 12 godzin w ciągu dnia (w szczególnych warunkach również do 16 lub 24 godzin, jednak spowodowane jest to specyfiką pracy - praca przy dozorze urządzeń oraz zatrudnienie przy ochronie osób i pilnowaniu mienia, ale również praca lekarzy czy kierowców, którzy pokonują długie trasy), jednocześnie równoważąc czas pracy w kolejnym dniu do mniejszej ilości godzin. Na przykład, w poniedziałek i wtorek pracownik może zostać w pracy 12 godzin, zamiast 8, by środa była dla niego dniem wolnym.

Najważniejsze, by na koniec tygodnia lub miesiąca ilość godzin była zgodna z obowiązującą normą czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)