Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Równe traktowanie bez względu na płeć i rasę

0
Podziel się:

Rząd planuje zmiany w kodeksie pracy. Dotyczą dyskryminacji i regulują czas pracy.

Równe traktowanie bez względu na płeć i rasę

fot: PAP/Tomasz Gzell[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz galerię z obrad rządu(http://www.money.pl/galeria/w;resorcie;sprawiedliwosci;moze;brakowac;laptopow;ale;za;to;minister;ma;dwie;komorki,galeria,690,0.html) Rada ministrów przyjęła nowelizację kodeksu pracy. Zmiany dotyczą dyskryminacji w i czasu pracy.

Proponowana nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do prawodawstwa unijnego. Zmiany dotyczą przede wszystkim: równego tratowania wszystkich pracowników, bez względu na płeć i pochodzenie rasowe, czasu pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Uszczegółowiono zapisy dotyczące dyskryminacji i molestowania seksualnego, określając precyzyjnie, kiedy dochodzi do dyskryminowania bądź molestowania pracownika.

Nowym rozwiązaniem są regulacje prawne wprowadzające zakaz jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, który jest molestowany lub który przeciwstawia się tym praktykom. Osoby takie będą objęte ochroną. Podobną ochronę otrzymają również pracownicy przeciwstawiający się naruszeniom zasady równego traktowania w zatrudnieniu i pracownicy udzielający pomocy innym osobom, wobec których naruszane są te zasady - czytamy w komunikacie rządu.

Proponowane przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek udzielenia pracownikowi równoważnego czasu wolnego w przypadku, gdy nie został mu zagwarantowany w danej dobie 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek. Okres rozliczeniowy czasu pracy będzie przedłużony powyżej sześciu miesięcy, jednak maksymalnie do 12 miesięcy.

Takie rozwiązanie będzie możliwe po zawarciu przez pracodawcę porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, czy też na podstawie układu zbiorowego pracy. Poza tym dyżur pełniony w miejscu pracy, nawet jeśli podczas niego pracownik nie będzie wykonywać pracy, zostanie wliczony do czasu pracy. Zgodnie z tą propozycją, do czasu pracy będzie wliczany nie tylko czas wykonywania pracy, ale również sama gotowość do jej wykonania.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)