Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Rośnie liczba ofert pracy, gorzej z ich jakością

0
Podziel się:

Na entuzjazm jest za wcześnie - to duże firmy zaczęły szukać stażystów i praktykantów.

Rośnie liczba ofert pracy, gorzej z ich jakością
(lisegagne/iStockphoto)

W drugim tygodniu marca w największych internetowych serwisach rekrutacyjnych pojawiło się niemal dwukrotnie więcej ogłoszeń, niż w styczniu i w lutym. Jednak nie pora jeszcze na entuzjazm - to duże firmy zaczęły szukać stażystów i praktykantów na lato. O pracę wciąż najłatwiej w sprzedaży, ale widać poprawę w przemyśle, przetwórstwie i motoryzacji.

Dziś w Sejmie posłowie będą zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawie gwałtownego wzrostu liczby bezrobotnych.
Pod koniec lutego w sektorze przedsiębiorstw, badanym przez Główny Urząd Statystycznym, pracowało o prawie 8 tysięcy osób mniej niż na koniec stycznia 2010 roku. Nieznaczny spadek zatrudnienia w skali miesiąca - jak przekonują analitycy rynku pracy - nie oznacza na szczęście powrotu do trwających przez cały ubiegły rok zwolnień. Wręcz przeciwnie.

źródło: Główny Urząd Statystyczny,
dane uwzględniają przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 9 osób

Resort pracy powtarza od początku roku, że poprawa na rynku pracy przyjdzie pod koniec marca. Dane GUS mogą sugerować, że trend zaczyna się właśnie odwracać. Widać to dobrze również przez pryzmat internetowych portali rekrutacyjnych.

Wiosenne ożywienie

W serwisie praca.money.pl, agregującym oferty pracy z największych polskich portali tej branży, od dwóch tygodni liczba nowych ofert poszła wyraźnie do góry. Od 8 do 14 marca pracodawcy opublikowali przeszło 21 tysięcy ogłoszeń. To prawie dwa razy więcej niż średnia dla pierwszych dwóch miesięcy tego roku (nie licząc pierwszego, niepełnego tygodnia stycznia).

Wybór jest dziś nieporównywalnie większy niż przed rokiem, kiedy to rynek pracy zaczął dotkliwie odczuwać skutki kryzysu. Wyraźną poprawę widać od początku roku. _ - Styczeń co roku jest w rekrutacji szczególnie dobrym miesiącem, ale tegoroczny wynik należy podkreślić dlatego, że podobna liczba ofert pracy pojawiła się ostatni raz w październiku 2008 roku. Natomiast w porównaniu z kryzysowym styczniem 2009, odnotowaliśmy wzrost liczby ogłoszeń rekrutacyjnych o ponad jedną trzecią - _ podkreśla Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

źródło: praca.money.pl

Justyna Kostrzewska, ekspert portalu SzybkoPraca.pl przestrzega jednak przed hurraoptymizmem. _ - Wiosną i jesienią ofert pracy zawsze jest więcej. Teraz mamy właśnie do czynienia z takim ożywieniem. Jednak w większości są to oferty praktyk i staży. Duże firmy już teraz zaczynają szukać pracowników na okres letni- _ tłumaczy._ _

_ - Marzec i kwiecień to sezon na akademickie targi pracy. Duzi pracodawcy rozpoczynają proces rekrutacji, który potrwa do maja - _ potwierdza Jakub Szczepankowski, dyrektor zarządzający iBroker.pl. Jednak poprawę widać nie tylko wśród ofert dla studentów. _ - Po zimowym zastoju rusza się przemysł, ofert pracy powinno przybywać w tym segmencie do maja - _ przewiduje Szczepankowski.

Liczba ofert pracy w podziale na województwa
województwo * odsetek wszystkich ofert*
mazowieckie 21,3%
śląskie 11,5%
dolnośląskie 11,5%
wielkopolskie 8,6%
małopolskie 7,7%
łódzkie 5,3%
pomorskie 5,1%
kujawsko-pomorskie 4,3%
zachodniopomorskie 3,3%
lubelskie 2,9%
lubuskie 2,9%
podkarpackie 2,8%
opolskie 2,5%
warmińsko-mazurskie 2,2%
świętokrzyskie 2,2%
podlaskie 2,1%
zagranica 3,5%

źródło: praca.money.pl

O pracę najłatwiej jest na Mazowszu. Przede wszystkim w Warszawie - ponad trzy czwarte ofert ze stołecznego województwa dotyczy właśnie stolicy. Najmniejszy wybór mają już tradycyjnie mieszkańcy wschodniej Polski. Znamienne, że aż osiem województw przegrywa liczbą ofert pracy z tymi, dotyczącymi zatrudnienia poza granicami Polski.

**[

Własną firmę, zamiast zasiłku, wybrało 400 tysięcy Polaków ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wlasna;firme;zamiast;zasilku;wybralo;400;tysiecy;polakow,74,0,587594.html )**

_ - Za granicą zaczyna się poszukiwanie rąk do pracy w rolnictwie. Więcej niż do tej pory jest również ofert związanych z opieką nad dziećmi i osobami starszymi - _wyjaśnia Justyna Kostrzewska.

Handlowiec tradycyjnie poszukiwany

W jakich branżach w Polsce o pracę jest najłatwiej, a gdzie wkrótce sytuacja będzie się poprawiać? Eksperci stawiają na dotychczasowych liderów.

_ - W styczniu i lutym tego roku zdecydowanie najłatwiej było znaleźć pracę w działach handlowych, obsługi klienta i IT. Ogłoszenia z tych kategorii stanowiły w sumie ponad 80 procent wszystkich opublikowanych w Pracuj.pl. W nadchodzących miesiącach ta tendencja powinna się utrzymać - _ przewiduje Przemysław Gacek. _ - Nadal poszukiwani będą skuteczni handlowcy (szczególnie w branży finansowej) i dobrzy programiści; ofert nie powinno też zabraknąć w branży budowlanej, zwłaszcza w sektorze budownictwa infrastrukturalnego. _

Jakub Szczepankowski z iBroker.pl jest przekonany, że zatrudniać chętniej niż dotąd będą niedługo centra outsourcingowe i firmy z sektora spożywczego. _ - Będą to przede wszystkim oferty na stanowiska nie wymagające kwalifikacji - _ zastrzega._ _

Branże najczęściej rekrutujące w internecie
branża * odsetek wszystkich ofert*
Sprzedaż 19,0%
Obsługa klienta/Call Center 8,3%
Finanse/Ekonomia 7,7%
Kadra zarządzająca 4,4%
Informatyka/Programowanie 3,7%
Inżynieria/Konstrukcje/Technologia 2,9%
Produkcja 2,8%
Marketing/Reklama/Public Relations 2,7%
Ubezpieczenia 2,7%
Budownictwo/Geodezja 2,4%

źródło: praca.money.pl

Na powrót boomu, który na rynku pracy panował jeszcze w 2008 roku, na razie liczyć nie możemy: _ - Sytuacja będzie coraz lepsza, ale to tendencja powolna. Wielkiej poprawy na razie jeszcze nie będzie - _ przewiduje Justyna Kostrzewska.

Na podwyżki jeszcze nie pora

**[

]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;zabral;prace;400;tys;polakow,28,0,594204.html )**Kryzys zabrał pracę 400 tysiącom Polaków

Dla Jakuba Szczepankowskiego bardzo ważnym sygnałem poprawy sytuacji na rynku pracy jest ruch w branży motoryzacyjnej: - _ Motoryzacja odbija od dna, pojawiają się nowe inwestycje i rusza rekrutacja. A ta branża ma duży wpływ na cały rynek pracy. Jeśli tutaj jest poprawa, to znaczy że niedługo będzie lepiej w pozostałych sektorach _- twierdzi ekspert iBroker.pl.

Wszyscy rozmówcy Money.pl radzą jednak, by nie liczyć na razie na podwyżki płac.

_ - Choć sytuacja zdecydowanie się poprawiła, to moim zdaniem na stały rosnący trend na rynku pracy musimy poczekać jeszcze parę miesięcy. Dlatego też, z prośbą o podwyżkę radziłbym się wstrzymać do drugiej połowy roku - _ ocenia Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

_ - Spróbować oczywiście można, ale na sukces mogą liczyć raczej tylko osoby, które są dla pracodawcy niezastąpione - _ dodaje Justyna Kostrzewska.

Jakub Szczepankowski wręcz odradza pomysł proszenia o podwyżkę. _ - To zbyt ryzykowne. Nie wiadomo, jak pracodawca zareaguje. To natomiast dobry moment na to, by powalczyć o rozwój: kursy, szkolenia, a w perspektywie awans. _

Czytaj w Money.pl
Biedniejemy, inflacja przegania wzrost płac Kryzys jest dla firm wygodnym argumentem hamującym podwyżki. Lepiej będzie najwcześniej w przyszłym roku.
Szukasz pracy? Najlepiej przez internet W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.
Kryzys uderzył w finansistów i księgowych Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.
Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)