Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Rewolucja na rynku. 5 milionów Polaków pracuje z domu

7
Podziel się

Jesienią na home office pozostanie około 5,3 mln z nas. To mniej więcej trzeci pracujący Polak. W epidemii firmy robią co mogą, by umożliwić swoim pracownikom wykonywanie swoich obowiązków zdalnie.

Rewolucja na rynku. 5 milionów Polaków pracuje z domu
Co trzeci Polak jesienią będzie pracował z domu (Pexels, Vlada Karpovich)
bDZkouqd

Nie wszędzie jednak praca z domu jest możliwa. Pisze o tym "Rzeczpospolita", która wskazuje, że tak jest chociażby w przemyśle, handlu czy transporcie. A to trzy obszary, na których w zasadzie stoi polska gospodarka.

Tam home office jest praktycznie niemożliwy. Ale w innych branżach owszem, z czego pracownicy skrzętnie korzystają.

Jak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i "Rzeczpospolitej", jesienią w domu pracować będzie znacznie więcej osób niż podczas pierwszej fali epidemii, która miała miejsce wiosną.

bDZkouqf
Zobacz także: Zmiany w urzędach pracy. "Trzeba iść z duchem czasu"

- To, ilu pracowników faktycznie będzie pracować z domu, zależy w dużej mierze od możliwości technicznych pracodawcy, w tym od poziomu jego cyfryzacji i od tego, czy ma wdrożony elektroniczny obieg dokumentów - mówi "Rz" Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

bDZkouql

Najnowsze szacunki mówią jednak o 5,3 mln osób w skali całego kraju. To mniej więcej co trzeci polski pracownik. Najwięcej to oczywiście przedstawiciele branży teleinformatycznej oraz nowoczesnych usług dla biznesu. Tam do biura przychodzi zaledwie co piąty pracownik.

Firmy robią co się da, by zabezpieczyć swoich pracowników. Szczególnie tych, którzy nie mogą pracować z domu.

- Zamówiliśmy dotychczas dla naszych pracowników w Polsce 8 mln par rękawiczek, ponad 2 mln maseczek, 24 mln chusteczek dezynfekujących i 33 mln środków do dezynfekcji rąk - wylicza Magdalena Rangosz-Kalinowska, menedżer PR w firmie Amazon. Amerykański gigant szykuje się właśnie do przedświątecznego szczytu. Tu o pracy z domu nie ma więc mowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZkouqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
papilotka
6 miesięcy temu
Jeśli sytuacja się nie poprawi to więcej osób przejdzie na pracę z domu. Już kilka miesięcy pracuje zdalnie, przywykłam do tego. Mogę wstać 10 minut przed 8 i do swojego biurka od łóżka mam kilka kroków. Mogę w czasie pracy włączyć irobota czy wykonać inne czynności w domu. Nie tracę czasu na dojazdy, mnie taka forma odpowiada.
Frank
6 miesięcy temu
Ekonomiści Deutsche Banku proponują wprowadzenie 5-procentowego podatku od wynagrodzeń osób, które pracują z domu. Środki miałyby trafić do tych, którzy zdalnie pracować nie mogą.
nafciarz
6 miesięcy temu
Może i pracuje. ale i nie do końca. Znam z autopsji. W PGNiG 70 % załogi jest na zdalnej pracy. Więc niech mi ktoś wytłumaczy jak zdalnie pracują : sprzątaczki,magazynierzy,laborantki, kierowcy itp. To po prostu dodatkowe urlopy na koszt pracodawcy. No ale kto państwowemu zabroni i kto skontroluje ?
bDZkouqH
Pozdrawjan
6 miesięcy temu
Fakt, wielu tak uważa. A ja uważam, że każdy mierzy własną miarą. W szczegolności leniwe kierownictwo, które chcialoby nonstop patrzeć na rączki podwladnych, w domu nie pracuje. Bo tak ma zorganizowaną pracę, że samo nic nie robi, tylko patrzy na ręce innych. Stąd zawsze był taki opór wszystkich tych kierownikow I managerów. Ale na szczęście era gestapo szefów się kończy. Może wreszcie sami zabierzecie się za robotę. A podwladnym dajcie wolną rękę, odrobina zaufania motywuje dużo więcej niż 100 batów.
czyli
6 miesięcy temu
prawie cała administracja?