Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Raport z rynku pracy. Polacy boją się o zatrudnienie

0
Podziel się:

36 procent Polaków boi się utraty pracy w nadchodzącym półroczu. Jest to najwyższe wskazanie od 3 lat.

Raport z rynku pracy. Polacy boją się o zatrudnienie
(industrieblick - Fotolia.com)

Minął przedwakacyjny entuzjazm pracowników. Według najnowszego raportu Instytutu Badawczego Randstat, w warunkach wysokiego poczucia ryzyka utraty pracy, jesteśmy najbardziej w Europie otwarci na zmianę pracodawcy.

36 procent polskich respondentów odczuwa duże lub umiarkowane ryzyko utraty pracy w nadchodzącym półroczu. - _ Jest to najwyższe wskazanie w ponad 3-letniej historii badania _ - zaznacza Kajetan Słonina z Randstad.

-_ Nasze badanie mówi o tym, że w gospodarce jest lepiej, ale pracownicy tego nie odczuwają. Co więcej, obawiają się o utratę pracy bardziej niż dotychczas. Widzą rosnące wymagania pracodawców, a pracownicy deklarują, że chcą je spełniać - tak mówi 9 na 10 respondentów. Ale jedna trzecia z tych respondentów mówi, że boi się iż nie będzie w stanie spełniać tych wymagań _ - tłumaczy ekspert.

Obawy o stabilność zatrudnienia znajdują przełożenie w otwartości na zmianę pracy. - _ Nasz kraj ma najaktywniejszą i najbardziej otwartą grupę pracowników na zmianę pracodawcy _.

Jednak z badań wynika, że traci na sile wysokie do niedawna przekonanie Polaków o możliwości znalezienia nowej pracy. W grupie osób, które ukończyły 45 rok życia, rzadziej niż co drugi zakłada, że mógłby znaleźć porównywalne do obecnego zajęcie. Mniejszymi optymistkami pod tym względem są kobiety, których oceny były o 10 punktów niższe niż mężczyzn.

Monitor rynku pracy to kwartalne badanie ankietowe przeprowadzane w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk.

Sondaż realizowano od 17 sierpnia do 5 września. Z Polski wzięło w nim udział 405 osób, w całym badaniu blisko 14 tysięcy.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)