Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Prognoza wynagrodzeń w USA na 2017 rok

0
Podziel się:

W pierwszym kwartale nowego roku specjaliści ds. wynagrodzeń prognozują wzrosty płac na najbliższy rok.

Prognoza wynagrodzeń w USA na 2017 rok
(Mike Mozart/flickr (CC BY 2.0))

Najtrudniejszą rzeczą jest opracowanie prognoz tempa wzrostu wynagrodzeń na kolejny rok, w oparciu tylko o analizę lat poprzednich. Badacze Instytutu ERI systematycznie od 20 lat badają zmiany struktury płac. Raport przez nich wydany przedstawia zmianę wynagrodzeń od najniższych szczebli pracowników aż po kadrę zarządzającą. Z wielu badanych stanowisk, po zagregowaniu danych, przedstawiane jest 10 kategorii.

Ogólne trendy

Analitycy Instytutu ERI oczekują nieco wyższego wzrostu płac w 2017 roku niż odnotowany w roku 2016. Aby osiągnąć zamierzony cel na koniec 2017 roku, tempo wzrostu wynagrodzeń w skali rocznej musiałoby utrzymać się na poziomie 2,2%.

Ogólne trendy na najbliższy rok

Aby przewidywać sposób zmian wynagrodzeń należy śledzić i analizować jak rzeczywiste płace różnią się od oczekiwanych. W ten sposób możemy prognozować ich przyszłość. Analitycy ERI śledząc wynagrodzenia w USA zauważyli, że w latach 2013 i 2014, rzeczywiste płace rosły w tempie, które było wyższe od oczekiwań. Ale w ciągu ostatnich dwóch lat, wzrost rzeczywistego wynagrodzenia pokrywa się w dużym stopniu ze wzrostem oczekiwanym. Z tego powodu jest bardzo prawdopodobne, że rzeczywista dynamika płac osiągnie oczekiwany wzrost w 2017 roku.

Trendy ostatnich 10 lat wg grup zawodowych

Badania płac w organizacjach pokazują ogólne zmiany w strukturze wynagrodzeń. Nie ukazują one jednak wzrostu wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach tylko w grupach stanowisk. Na przestrzeni ostatnich 10 lat najwyższy poziom wzrostu wynagrodzeń w USA odnotowywany został w branży IT. Kolejni są specjaliści, osoby z umiejętnościami technicznymi i pracownicy biurowi.

Procentowe zmiany w wynagrodzeniach w poszczególnych grupach zawodowych w USA na przestrzeni 10 lat
grupy zawodowe procentowe zmiany w wynagrodzeniach
IT 28,90%
specjaliści 28,00%
wykwalifikowani technicy 27,00%
pracownicy biurowi 26,90%
średnia kadra menadżerów 25,80%
główna kadra zarządzająca 25,70%
usługi 25,60%
opieka medyczna 25,10%
kierownicy 22,30%
sprzedawcy 21,40%

Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie „National Compensation Forecast” ERI Economic Research Institute

Elżbieta Wanat
wynagrodzenia.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)