Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Prezydent za emerytami, chce zmiany tego co podpisał

0
Podziel się:

Nie spodobał mu się zapis o konieczności wyboru - albo praca, albo emerytura.

Prezydent za emerytami, chce zmiany tego co podpisał
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział inicjatywę ustawodawczą w sprawie pracy emerytów - poinformowała jego Kancelaria. Bronisław Komorowski chce uwzględnić dotychczasowe głosy sprzeciwiające się konieczność rezygnacji z pobierania emerytur i równoczesnej pracy zawodowej.

Wczoraj prezydent Komorowski ogłosił podpisanie sześciu ustaw, w tym nowelizację ustawy o finansach publicznych. Zakłada ona, że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę, pozostały w dotychczasowej pracy, będą musiały wybierać między emeryturą a pensją.

_ - Teraz jednak uwzględnia sprzeciw środowisk społecznych. Przedstawi projekt, który uwzględni krytyczne głosy - _ powiedziała Joanna Trzaska z biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

POSŁUCHAJ JOANNY TRZASKI:

_ - Prezydent mimo swojego podpisu zdecydował się wrócić do poprzedniej koncepcji _. _ Popiera program Solidarność Pokoleń, który umożliwia pracę emerytom _- mówi Joanna Trzaska.

POSŁUCHAJ JOANNY TRZASKI:

Kancelaria przypomina, że takie rozwiązania zakładał rządowy program _ Solidarność Pokoleń _ na rzecz aktywności zawodowej osób w wieku powyżej 50 lat przyjęty przez rząd w październiku 2008 r.

W ocenie prezydenta, _ brak jest jednoznacznych przesłanek uzasadniających odstąpienie od wcześniejszej koncepcji _.

Dlatego prezydent w najbliższym czasie przedstawi projekt zmian w tej sprawie, mimo że wcześniej podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, która przewidywała m.in. niekorzystne zmiany dla niektórych pracujących emerytów.

Co by się zmieniło gdyby zmiany weszły w życie?

W myśl podpisanej przez prezydenta nowelizacji, zmiany obejmą tylko te osoby, które po przejściu na emeryturę kontynuują pracę na etacie w swoim zakładzie bez rozwiązania umowy. Nie będą dotyczyły tych, którzy skończyli pracę w danej firmie, wzięli emeryturę, a następnie zatrudnili się gdzie indziej. Nowe przepisy nie obejmą także osób, które przeszły na emeryturę w tzw. wieku ustawowym, czyli po ukończeniu 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Będą dotyczyły tylko osób, które skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury (w wieku 55 lat - kobiety lub 60 lat - mężczyźni).

Emerytom, którzy kontynuują zatrudnienie w swojej dotychczasowej firmie, wypłacanie emerytury zostanie zawieszone przez ZUS, bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia.

Po rozwiązaniu umowy o pracę, emeryci będą mogli ponownie się zatrudnić - nawet w tym samym zakładzie - i nadal pobierać emeryturę, tyle że będzie musiał się na to zgodzić ich pracodawca.

Według wyliczeń departamentu ubezpieczeń społecznych resortu pracy, obecnie jest ok. 50 tys. osób, które łączą pracę z emeryturą, mimo że nie rozwiązały stosunku pracy ze swoim pracodawcą. Obecnie pracuje w Polsce ok. 32 proc. Polaków w wieku 55-64 lata.

Czytaj w Money.pl
Fedak: Emeryci dostaną wolność wyboru Minister proponuje by emeryci mogli wypłacić oszczędności z OFE.
Jak obliczyć kapitał początkowy w ZUS? Jeśli tego zaniedbamy, nasza emerytura będzie niższa o kilkadziesiąt procent.
Rząd złupi nas podwójnie na emeryturach Emerytury nowo zatrudnionych będą o 6-7 proc. niższe niż w obecnym systemie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)