(C) nyanza - Fotolia.com /
"Do 24 marca 2014 roku przebywałam na urlopie macierzyńskim, teraz korzystam z urlopu rodzicielskiego. Do tej pory, oprócz wynagrodzenia podstawowego, otrzymywałam również dodatek stażowy, ale w lutym br. pracodawca zmienił regulamin wynagradzania i zaprzestał wypłat tego dodatku. Wprowadził natomiast premię za frekwencję. Czy pracodawca miał prawo nie wypłacić mi tego dodatku stażowego? Nie otrzymałam żadnego wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy ani też porozumienia. Wysłano do mnie jedynie informację o zmianie regulaminu oraz o tym, że stosowne dokumenty przedłożone zostaną mi po powrocie do pracy." - pyta Internautka.
Odpowiada: Kamil Jabłoński, aplikant radcowski w TGC Corporate Lawyers
Na wstępie warto zaznaczyć, że postanowienia regulaminu pracy mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków pracy lub płacy.
Zgodnie z art. 772 § 5 KP, do regulaminu wynagradzania stosuje się odpowiednio niektóre przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy. W szczególności zastosowanie znajdzie tu regulacja stanowiąca, że postanowienia układu mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy.
Kodeks pracy stanowi, że wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy ich przyjęcia przez pracownika, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Zatem zmiana regulaminu wynagradzania, która wprowadza mniej korzystne warunki pracy dla pracownika powinna zostać dokonana za pomocą wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zgodnie ze art. 42 KP.
Podsumowując, w analizowanej sytuacji zmiana dokonana na niekorzyść pracownika powinna zostać przeprowadzona z zastosowaniem powyższej procedury.
(AS)