Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracujące matki to rzadkość. Czego się boją

0
Podziel się:

Prawie połowa matek dzieci do lat trzech jest z nimi w domu. Do pracy
wróciła jedna trzecia z nich.

Pracujące matki to rzadkość. Czego się boją
(damircudic/iStockphoto)
bETiyfuJ

Prawie połowa matek dzieci do lat trzech jest z nimi w domu. Do pracy wróciła jedna trzecia z nich - wynika z badań _ Mama wraca do pracy _.

Jak wynika z badania, prawie połowa mam jest w domu z dziećmi: na urlopie macierzyńskim (21 proc.), wychowawczym (16 proc.) lub wykorzystuje urlop po macierzyńskim (9 proc.). Do pracy wróciła jedna trzecia mam, jedna piąta nie pracuje zawodowo - uczy się, studiuje lub pracuje dorywczo; 7 proc. nie planuje w ogóle powrotu do pracy.

Prawie trzy czwarte respondentek wraca do pracy, bo ich pensja jest ważną częścią dochodów rodziny. Niemal połowa mam planowała powrót do pracy od początku ciąży. Dla nieco ponad jednej trzeciej motywem była chęć wyjścia z domu, 16 proc. mam zadeklarowało, że kariera jest ważną częścią ich życia, co dziesiąta stwierdziła, że była zmuszona do powrotu, gdyż w innym wypadku pracodawca by ją zwolnił.

bETiyfuL

85 proc. pracujących mam otrzymuje wsparcie od partnera lub męża, a 57 proc. od swojej matki. Mamom pomaga też często ich ojciec (27 proc.) lub teściowa (26 proc.), a co dziesiątej - opiekunka.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t149187.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rpd;polskie;szesciolatki;nie;odstaja;od;europy,155,0,867483.html) RPD: Polskie sześciolatki nie odstają od Europy

Kiedy mama pracuje, dzieci najczęściej zostają z babcią lub dziadkiem (44 proc.), rzadziej - z tatą (30 proc.). Tylko 15 proc. badanych mam korzysta z płatnej pomocy: niani (10 proc.) lub żłobka (5 proc.). Średnio przez ponad 4 godziny dziennie dzieci pozostają pod opieką kogoś innego niż ich mama.

W związku z powrotem do pracy mamy boją się, że dziecko będzie za nimi tęskniło (62 proc.) i że jest jeszcze za małe, by je zostawić pod opieką innej osoby (35 proc.). Ponad połowę mam lękiem napawa też perspektywa łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych, co piąta obawia się, czy poradzi sobie z obowiązkami w pracy po długiej przerwie.

bETiyfuR

Prof. Anna Giza-Poleszczuk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że powrót do pracy wiąże się z wieloma lękami i rozterkami: kobiety obawiają się przede wszystkim tego, czy dziecko nie ucierpi za sprawą rozłąki z matką.

Jej zdaniem nie dostrzega się znaczenia wczesnej edukacji, tymczasem dziecko w ciągu pierwszych trzech lat życia dokonuje największego wysiłku rozwojowego. - _ Nie doceniamy wagi, jaką odgrywa w tym okresie zróżnicowane i bogate doświadczenie: kontakty z ludźmi dorosłymi i innymi dziećmi, itp. Zamknięcie w domu, ograniczenie kontaktów do jednej głównie osoby (matki), choć zapewnia bezpieczeństwo, wcale nie jest dla dziecka najlepsze _ - przekonuje Giza-Poleszczuk.

| Badania przeprowadzono w ramach akcji _ Mama wraca do pracy _ w marcu 2011 r.; wzięło w nim udział 23 tys. matek dzieci poniżej trzeciego roku życia Badanie zrealizowano przy pomocy ankiety internetowej, zamieszczonej na stronie www.mamawracadopracy.pl |
| --- |

Czytaj w Money.pl
Kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem Sejm chce, by rodzic, który po rozstaniu utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu rodzicowi, płacił nawet 10 tysięcy złotych odszkodowania.
Żłobki to nie wszystko. Jest alternatywa Kluby dziecięce, dzienni opiekunowie oraz nianie na umowach. Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa żłobkowa.
bETiyfvm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)