Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracę traci średnio 1,9 tys. osób dziennie

0
Podziel się:

Stopa bezrobocia w Hiszpanii w grupie wiekowej 16-24 lata przekroczyła 60 proc. - wynika z danych rządowych przedstawionych w czwartek. Ogółem już 26 proc. Hiszpanów nie ma pracy, co oznacza najwyższy poziom zanotowany od momentu rozpoczęcia jego pomiarów w latach 70-tych.

Pracę traci średnio 1,9 tys. osób dziennie

Stopa bezrobocia w Hiszpanii w grupie wiekowej 16-24 lata przekroczyła 60 proc. - wynika z danych rządowych przedstawionych w czwartek. Ogółem już 26 proc. Hiszpanów nie ma pracy - informuje Sky News.

W czwartym kwartale 2012 r. bezrobocie w całym kraju wzrosło o kolejny punkt procentowy. Oznacza to, że w Hiszpanii jest już dwa razy wyższe niż średnio w całej Unii Europejskiej.

Od momentu przejęcia władzy przez konserwatywny rząd Mariano Rajoya rozpoczęły się ogromne cięcia w wydatkach publicznych i podwyżka podatków, ale najnowsze prognozy potwierdziły, że w 2013 r. Hiszpanii i tak nie uda się wyjść z recesji. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem w nachodzących 12 miesiącach nie przybędzie na rynku nowych miejsc pracy.

W ciągu ostatniego roku pracę traciło średnio 1,9 tys. Hiszpanów dziennie, co oznacza 700 tys. zwolnień w skali roku. Najwięcej w tej grupie było najmłodszych pracowników dopiero rozpoczynających karierę.

Dla porównania w Wielkiej Brytanii, której obywatele być może za dwa lata zdecydują o wystąpieniu ich kraju z UE, bezrobocie w grupie wiekowej 16-24 lata utrzymuje się obecnie na poziomie 20,5 proc. i w ciągu roku spadło o 1,7 proc.

Wysokie bezrobocie wśród dwudziestolatków jest także w Portugalii i na Słowacji. Najlepiej pod tym względem jest w Niemczech, Holandii i Austrii. W tych państwach, bezrobocie wśród osób w wieku 25 - 34 lata, wynosi poniżej 10 proc. Z danych Eurostatu wynika też, że Polska zbliża się do poziomu 30 proc.

AK.WP.PL

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)