Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca w Wielkiej Brytanii. Bezrobocie coraz większe

0
Podziel się:

Sytuacja w tym kraju jest najgorsza od szesnastu lat. Bezrobotnych jest przede wszystkim wielu młodych ludzi.

Praca w Wielkiej Brytanii. Bezrobocie coraz większe
(Kadmy/Dreamstime)

Odpowiedzialny w rządzie za system świadczeń socjalnych minister Lord Freud powiedział, że dane wskazują na _ oznaki stabilizowania się bezrobocia _. Freud wskazał na przyrost wolnych miejsc pracy i zatrudnienia. Przyznał jednak, że _ gospodarka wciąż nie stanęła na nogi _.

Liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii w IV kwartale ub.r. wzrosła o 48 tys. osób kwartał do kwartału i na koniec grudnia wyniosła 2,67 mln osób. Jest to najwyższy poziom od 16 lat - ogłosił urząd statystyczny ONS. Stopa bezrobocia wyniosła 8,4 proc.

Liczba osób pobierających zapomogę dla bezrobotnych w ostatnim kwartale wzrosła o 6,9 tys. do 1,6 mln. Stopa bezrobocia wyniosła 8,4 proc. ogółu zatrudnionych i w grudniu była na tym samym poziomie, co w poprzednim miesiącu.

Liczba bezrobotnych w wieku 16-24 lat wzrosła w IV kwartale o 24 tys. do 1,038 mln. Stopa bezrobocia w tej kategorii bezrobotnych wyniosła 22,2 proc. Liczba wolnych miejsc pracy była na poziomie 476 tys.

Średnia wzrostu płac w grudniu 2011 r. w porównaniu z grudniem 2010 r. wyniosła 2,0 proc. i była poniżej stopy inflacji (3,6 proc. rok do roku w styczniu br., 4,2 proc. rok do roku w grudniu ub.r.). Dowodzi to spadku siły nabywczej ludności.

BBC ze swej strony zauważa, że liczba Brytyjczyków pracujących w niepełnym wymiarze godzin nigdy nie była tak wysoka. Trend ten zaznaczył się wyraźniej po recesji z lat 2008-09.

Ekonomistka Capital Economics Vicky Redwood powiedziała, że oczekuje dalszego wzrostu bezrobocia, ponieważ gospodarka jest ogólnie słaba. _ Dzięki obniżce stopy inflacji dynamika płac realnych spada wolniej, ale w najbliższych miesiącach płace nie będą rosły _ - przewiduje.

W ocenie ekonomistów budżet na najbliższy rok obrachunkowy 2012-13, który minister finansów George Osborne przedstawi na początku kwietnia, będzie zawierał inicjatywy mające na celu pobudzenie gospodarki, w tym łatwiejszy dostęp do kredytów dla małych firm.

Niektórzy nie wykluczają, że Bank Anglii może zdecydować się na ponowne rozszerzenie zakresu tzw. QE (ilościowej podaży pieniądza) dla zwiększenia płynności sektora bankowego i zwiększenie akcji kredytowej dla firm. W lutym BoE zwiększył QE o dalsze 50 mld funtów, do łącznej sumy 325 mld funtów od 2009 roku.

Więcej o rynku pracy w Wielkiej Brytanii czytaj w Money.pl
Wielka Brytania pobiła niechlubny rekord. Tyle jeszcze nie byli winni W Wielkiej Brytanii coraz groźniej. Wyspiarze nigdy jeszcze mnie mieli takiego deficytu.
Irlandia nie zamierza drukować funtów Bank Centralny Irlandii zapewnił, że nie przystąpi do drukowania dawnych funtów irlandzkich w związku z możliwością rozpadu strefy euro.
Polacy wcale nie narzekają. Na Wyspach żyje się gorzej Wielka Brytania zajęła ostatnie miejsce w rankingu portalu uSwitch.com, badającym jakość życia 10 krajów europejskich. Powody: głębokie podziały w społeczeństwie, wysokie koszty utrzymania i zbyt rozwinięta przestępczość, a także za mało słonecznych dni w roku. Tylko 5 procent obywateli czuje się zadowolona z życia w kraju.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)