Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca w urzędzie, czy można dostać zatrudnienie bez konkursu?

0
Podziel się:

Pominięcie postępowania konkursowego jest w pewnych wyjątkach prawnie dopuszczalne

Źródło: GUS

Stanowisko w urzędzie można zdobyć głównie w drodze konkursu, których rocznie przeprowadza się około 6 tysięcy. Zgodnie z ustawą, urzędy są zobowiązane upowszechniać informacje o wolnych stanowiskach pracy przez umieszczenie ogłoszenia o naborze w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu. Pominięcie postępowania konkursowego jest w pewnych wyjątkach prawnie dopuszczalne. Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, osoby które wykonywały przez określony czas pracę urzędniczą na podstawie umowy zlecenia nie muszą przystępować do organizowanego konkursu na konkretny etat urzędniczy. Wynika to z tego, że wykonując pracę urzędniczą posiadają już właściwe doświadczenie zawodowe, które nie musi być dodatkowo weryfikowane.

Procedura konkursowa nie jest potrzebna również w sytuacji przyjęcia pracownika z innego urzędu. Zgodnie z treścią art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce.

Może to być w dowolnym czasie w ramach tej samej bądź innej miejscowości. Jedynym warunkiem jest fakt czy zmiana ta nie narusza interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców. W przypadku przeniesienia pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, do innej jednostki jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przekazuje się do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)