Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Praca po urlopie macierzyńskim

0
Podziel się

"Mam podpisaną umowę na czas nieokreślony z agencją pracy. Umowa była skonstruowana pod kątem pracy u konkretnego klienta tej agencji. W momencie, gdy przebywałam na zwolnieniu lekarskim (z uwagi na ciążę), agencja poinformowała mnie o likwidacji mojego stanowiska pracy u klienta. W tej chwili przebywam na urlopie macierzyńskim. Proszę o informację, czy po skończeniu urlopu, agencja pracy ma obowiązek kontynuować moje zatrudnienie?"

Praca po urlopie macierzyńskim
(Unsplash.com)
bDfNZxxN

(C) Igor Mojzes - Fotolia.com /

Pytanie: "Mam podpisaną umowę na czas nieokreślony z agencją pracy. Umowa była skonstruowana pod kątem pracy u konkretnego klienta tej agencji. W momencie, gdy przebywałam na zwolnieniu lekarskim (z uwagi na ciążę), agencja poinformowała mnie o likwidacji mojego stanowiska pracy u klienta. W tej chwili przebywam na urlopie macierzyńskim. Proszę o informację, czy po skończeniu urlopu, agencja pracy ma obowiązek kontynuować moje zatrudnienie?"

bDfNZxxP

Odpowiada Magdalena Aksamit - Królewicz, Kancelaria Prawna ARKANA

Ustawa o promocji zatrudnienia przewiduje wśród agencji zatrudnienia m.in. prowadzenie agencji pośrednictwa pracy oraz agencji pracy tymczasowej.

Agencja pośrednictwa pracy przedstawia kandydata pracodawcom, którzy oferują pracę na czas nieokreślony lub określony. W agencji pośrednictwa pracy umowa o pracę zawierana jest z pracodawcą, a nie z agencją.

Natomiast w przypadku agencji pracy tymczasowej stosunek umowny zawarty będzie z agencją, tak jak w przypadku opisanym przez Panią. Jednak zgodnie z art. 7 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, agencja pracy zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Nie ma zatem prawnych możliwości zatrudniania pracowników przez agencję w formie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Co więcej, zgodnie z art. 13 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 177 § 3 kodeksu pracy, a zatem jeśli jest Pani zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej, nie obowiązuje Pani regulacja nakazująca przedłużenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy do dnia porodu. Tym bardziej agencja pracy nie miałaby więc obowiązku zatrudniania Pani po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

bDfNZxxV

Jeśli jednak przy zawieraniu umowy korzystała Pani z agencji pośrednictwa pracy i w efekcie podpisała umowę o pracę na czas nieokreślony z pracodawcą, to chronić będą Panią wszystkie przepisy kodeksu pracy dotyczące uprawnień związanych z macierzyństwem. W związku z powyższym, zgodnie z art. 1832 kodeksu pracy, po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca będzie zobowiązany dopuścić Panią do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym Pani kwalifikacjom zawodowym - przy zachowaniu takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywałaby Pani, gdyby nie korzystała z urlopu.

bDfNZxxW
bDfNZxyq
prawo pracy
prawo
KOMENTARZE
(0)