Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Praca na zlecenie a emerytura

0
Podziel się

Czy praca na umowę zlecenie liczy się do emerytury? Co zrobić, pracując na zlecenie, by taki rodzaj zatrudnienia wliczał się do emerytury?

Praca na zlecenie a emerytura
(Unsplash.com)
bDfNJaLF

Czy praca na umowę zlecenie liczy się do emerytury? Co zrobić, pracując na zlecenie, by taki rodzaj zatrudnienia wliczał się do emerytury? Damian Dworek, radca prawny, Partner w RKKW, Piotr Frelak, aplikant radcowski w RKKW

Obecnie warunkami nabycia prawa do emerytury są: podleganie ubezpieczeniu oraz osiągnięcie wieku określonego w art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Powyższa zasada dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

bDfNJaLH

Umowa zlecenia jest podstawą do objęcia osoby przyjmującej zlecenie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Wymiar składek odprowadzanych na podstawie tej umowy jest identyczny, jak w przypadku umowy o pracę. Składki na podstawie umowy zlecenia nie są odprowadzane jedynie od umów zawieranych z osobami, które nie ukończyły 26 roku życia oraz będących jednocześnie uczniami lub studentami. Wysokość składek emerytalnych i rentowych odprowadzanych od umów zlecenia oblicza się od przychodu lub wskazanej w umowie stawki wyrażonej kwotowo.

Podsumowując należy stwierdzić, że wykonywanie świadczeń na podstawie umowy zlecenia zapewnia uzyskanie prawa do emerytury po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Składki odprowadzane na podstawie tej umowy wliczają się zaś do obliczania jej wymiaru.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

bDfNJaLN

(AS)

bDfNJaMi
KOMENTARZE
(0)