Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca i egzotyczne wakacje - komplet doskonały

0
Podziel się:

Badania mówią, że wiele młodych osób wybierających się na studia za granicę, szuka uczelni w atrakcyjnym turystycznie rejonie

Praca i egzotyczne wakacje - komplet doskonały

Źródło: GUS

Badania mówią, że wiele młodych osób wybierających się na studia za granicę, szuka uczelni w atrakcyjnym turystycznie rejonie. Analogicznie sytuacja wygląda, gdy studenci szukają tymczasowej pracy poza Polską. Okazuje się, że w czasie wakacji myślą nie tylko o tym, żeby zarobić, ale chcą też zwiedzać i miło spędzać czas. Młodych, pełnych energii ludzi przyciąga Cypr. Dla wielu osób jest bardziej egzotyczny niż Francja czy Hiszpania, a co za tym idzie, bardziej atrakcyjny.

Młodzi na Wyspie Afrodyty

Stali mieszkańcy wyspy od dawna zauważają, że latem zwiększa się liczba pracujących Polaków na Cyprze.

- Z pewnością dzieje się tak w sektorze turystycznym - mówi Ewa Ioannou, przewodniczka po wyspie, od wielu lat mieszkająca na Cyprze. - Polacy pracują najczęściej w hotelach, barach, tawernach, w SPA i jako animatorzy w hotelach. Natomiast ci, którzy pracują na budowach, a jest ich sporo, latem wyjeżdżają do ojczyzny, by odwiedzić rodzinę. Atmosfera Wyspy Afrodyty przyciąga młodych ludzi, którzy do pracy często przyjeżdżają w parach. Spotkać ich można też jako udzielających lekcji tenisa instruktorów, masażystów, kelnerów, barmanów, ratowników, pokojówki, ogrodników, boyów hotelowych. Nie brakuje też piosenkarzy i muzyków.

Poczuj się jak na wakacjach

Pracujący na Cyprze Polacy wybierają miejsca atrakcyjne turystycznie - Larnaca, Ayia Napa, Paphos, Protaras, Limassol. Powodów jest kilka. Po pierwsze, są to miejsca typowo turystyczne - mogą więc więcej pracować, przez co więcej zarobić. Po drugie, równie ważne, sami mogą w tych miejscach czuć się jak na wakacjach. Popołudniami lub w weekendy zwiedzają i odpoczywają na plażach, relaksują się na rowerach albo pływają na łodziach. - Często spotykam osoby, zwłaszcza studentów, którzy przyjeżdżali na Cypr by zarobić, a za zarobione pieniądze zwiedzali ten niezwykły zakątek świata - opowiada Ewa Ioannou. - Odkrywanie historii i tajemnic wyspy pochłaniało ich tak bardzo, że wydawali niemal wszystko, co zarobili. Byli tu tacy, którzy próbowali odnaleźć Atlantydę, i tacy, którzy poszukiwali śladów krzyżowców, Templariuszy. Spotkałam też ludzi, którzy poczuli atmosferę wyspy tak bardzo, że zaczynali brać życie całymi garściami, by przeżyć prawie wszystko - od zwiedzania zabytków z okresu kamienia łupanego, do
wspinaczki po stromych skałach w Gorach Trodos. Jednak Polacy pracujący na Cyprze zwiedzają Wyspę Miłości zazwyczaj sami, i nawet jeśli są tu wiele lat, to i tak nie poznają jej tak, jak turyści, którzy korzystają z licencjonowanych przewodników.

Same plusy

Piękna pogoda i atrakcyjne otoczenie to nie jedyna nagroda za pracę na Cyprze. Pracownicy sezonowi jadą tam by zarobić.

- Rzeczywiście młodzi ludzie szukają w pierwszej kolejności miejsc atrakcyjnych turystycznie - mówi Artur Ragan, rzecznik prasowy Work Express. - Sęk w tym, że w tych najpiękniejszych nie zarobią zbyt dobrze, bo pracodawcy doskonale o tym wiedzą. Poza tym nie jest to praca dla każdego. Bez znajomości języka angielskiego nie ma co marzyć o zatrudnieniu się w cypryjskim hotelu czy SPA. W zależności od zajmowanej pozycji wymagana jest płynna lub dobra znajomość języka angielskiego. Znajomość drugiego języka obcego (niemiecki, rosyjski, włoski, francuski...) zawsze jest dodatkowym atutem. Do mniej przyjemnych rzeczy zaliczyć należy koszty utrzymania na Cyprze. Wynajęcie niewielkiego pokoju to koszt ok. 350 euro. Poza tym trzeba kupić sobie jedzenie, które na Cyprze jest stosunkowo drogie.

Zdarza się, że zakwaterowanie i wyżywienie jest zapewnione przez pracodawcę w hotelu lub apartamentach znajdujących się w pobliżu hotelu. Pracownicy mieszkają zwykle w pokojach dwu lub trzyosobowych. W tym przypadku koszt pobytu jest nieznaczny. Bywa też tak, że gdy hotel nie zapewni zakwaterowania, uczestniczy w części kosztów ponoszonych za wynajem mieszkania - np. do pensji dopłaca 200 euro.

Szukaj pracy

- Jeśli chcemy załatwić sobie ciekawą wakacyjną pracę w, dobrych warunkach i za godziwe wynagrodzenie, to właśnie słychać ostatni dzwonek - informuje Artur Ragan. - Pracodawcy z najatrakcyjniejszych turystycznie rejonów Europy oraz agencje pośrednictwa zwykle ,,kontraktują" wyspecjalizowanych pracowników z doświadczeniem w obsłudze ruchu turystycznego zaraz po zakończeniu sezonu. Dotyczy to głównie fachowców ,,z najwyższej półki", np. animatorów sportowych z doświadczeniem i znajomością paru języków czy kucharzy bądź barmanów z dobrymi referencjami i znajomością języków. Paradoksem jest to, że właśnie tacy ,,starzy wyjadacze" szukają pracy na kolejny sezon turystyczny zaraz po zakończeniu poprzedniego, a ich koledzy z niskimi kwalifikacjami, zaczynają te poszukiwania w marcu, kiedy najlepsze oferty już zdążyły zniknąć z rynku.

Poszukiwania pracy warto zacząć jeszcze w Polsce. Legalne i uczciwe agencje pracy powinny figurować w rejestrze Ministerstwa Pracy na stronie www.kraz.praca.gov.pl, w zakładce ,,Wykaz Agencji Zatrudnienia". By sprawdzić pośrednika, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać nazwę firmy.

ml/MA

Tyle zarobisz miesięcznie na Cyprze

Pokojówka, pomoc kuchenna 450 - 550 euro

Ogrodnik, ratownik 500 - 600 euro

Technik (elektryk) 500 - 600 euro

Tancerka 600 euro

Masażysta 700 - 800 euro

Animator w hotelu bez doświadczenia 500 - 700 euro

Kelner, kelnerka, barman 600 - 800 euro

Recepcjonista od 500 euro

Kucharz 1000 euro

Szef animator 1200 euro

  • Kwoty netto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)