Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla specjalistów? Oni sami są pesymistami

0
Podziel się:

Największymi optymistami wobec możliwości znalezienia posady są osoby z województw mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Najczarniej swoją przyszłość widzą Opolanie.

Praca dla specjalistów? Oni sami są pesymistami
(monkeybusinessimages/iStockphoto)
bEJogjQR

Ponad połowa specjalistów źle ocenia swoje szanse na znalezienie zatrudnienia, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy. Najbardziej niepewnie na rynku pracy czują się osoby po 50 roku życia, gorzej zarabiające i co ciekawe, te po studiach doktoranckich - wynika z badania _ Kandydat 2011 _, przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl wśród ponad 11 tysięcy specjalistów.

Największymi optymistami wobec możliwości znalezienia aktualnie pracy są osoby z województw, gdzie o nią najłatwiej, czyli z województwa mazowieckiego oraz dolnośląskiego. 46 proc. specjalistów z tych regionów ocenia swoje szanse raczej lub zdecydowanie dobrze. Największymi pesymistami są natomiast osoby z opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego, źle swoje szanse na znalezienie zatrudnienia ocenia odpowiednio 67 proc. i 65 proc. respondentów z tych województw.

Tak duży odsetek pesymistów na Opolszczyźnie może o tyle dziwić, że jak wynika z wrześniowych danych GUS stopa bezrobocia jest niewiele większa niż w województwie dolnośląskim (12,6 proc. w stosunku do 11,9 proc.).

bEJogjQT

Większych obaw o znalezienie pracy nie mają osoby zatrudnione w branży IT. Prawie co siódmy ankietowany z tej grupy dobrze ocenił swoje możliwości w tym względzie. Te dane są odzwierciedleniem tego, co dzieje się na rynku pracy. Jak wynika bowiem z raportu _ Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2011 _ - również przygotowanego przez Pracuj.pl - najbardziej, bo aż o 1/3 w stosunku do II kwartału, wzrosło zapotrzebowanie na pracowników właśnie w branży IT. W III kwartale pracodawcy z tego sektora umieścili w serwisie ponad 7 tys. ofert. Bardziej interesujące jednak jest to, że najgorzej swoje możliwości na rynku oceniają osoby pracujące w sprzedaży i handlu (źle ocenia je aż 58 proc. badanych), podczas gdy w minionym kwartale tylko w Pracuj.pl było ich blisko 25 tysięcy ofert z tej branży.

Ponadto, jak wynika z badania Kandydat, najbardziej niepewnie na rynku pracy czują się osoby po 50 roku życia - ponad trzech czwartych tych respondentów pesymistycznie podchodzi do możliwości znalezienia obecnie pracy. Podobnie uważa też aż 66 proc. osób w wieku 41-50 lat. Z większym optymizmem na swoją zawodową przyszłość patrzą natomiast osoby o najmniejszym doświadczeniu zawodowym - ponad połowa (52 proc.) specjalistów w wieku 26-30 lat dobrze ocenia swoje szanse. Pozytywnie swoje możliwości na rynku pracy oceniają też specjaliści, z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem, w wieku 31-40 lat. W tej grupie 46 proc. osób jest pewnych, że aktualnie znalazłoby nowe zajęcie.

Jak pokazują wyniki, pewność siebie rośnie wprost proporcjonalnie do zarobków. Dobrze swoje szanse na rynku pracy ocenia bowiem aż 59 proc. ankietowanych, którzy deklarują, że zarabiają powyżej 4500 zł netto i tylko 1/3 zarabiających w przedziale 1500 - 2500 zł netto.

Co ciekawe bardzo niepewnie na rynku pracy czują się osoby, które mogą pochwalić się skończeniem studiów doktoranckich - tylko 1/3 z nich ocenia swoje szanse jako dobre. Najbardziej pewni swojej zawodowej pozycji są natomiast osoby, które zdobyły dyplom MBA. Ponad połowa (51 proc.) z nich deklaruje, że nie miałaby problemów ze znalezieniem pracy. _ - W Polsce tytuł naukowy nie jest jeszcze przepustką do kariery, pracodawcy zdecydowanie bardziej liczą na doświadczenie i wiedzę, którą w praktyczny sposób można wykorzystać w ich firmie - _ komentuje wyniki badania Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, od której należy portal Pracuj.pl

bEJogjQZ

Warto jednak przy tym zauważyć, że prawie co piąty ankietowany, który skończył studia MBA, postrzegane przecież jako prestiżowe i ułatwiające profesjonalny rozwój, odczuwa obawy związane ze swoją przyszłością zawodową.

O rynku pracy czytaj w Money.pl
Gwałtowny spadek nowych miejsc pracy Nowych miejsc pracy jest coraz mniej. Sytuacja na rynku się pogarsza.
Przedwyborczy festiwal. Fedak obiecuje Minister pracy zapowiedziała, że pieniądze trafią do przedsiębiorców. Ujawniła na co będzie można wydać te środki.
W Niemczech wyprzedziliśmy już nawet Turków Nasi rodacy założyli już za Odrą około 100 tys. firm. Oznacza to, że utworzyli trzy razy więcej przedsiębiorstw niż Turcy.
bEJogjRu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)