Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Prac w ciąży - co warto wiedzieć?

0
Podziel się:

Jakie szczególne prawa przysługują kobietom, które pracują w trakcie ciąży?

Prac w ciąży - co warto wiedzieć?
(lovleah/iStock)

Wiele osób powtarza, że ciąża nie jest chorobą. Mają oczywiście rację, aczkolwiek nie oznacza to, że kobieta spodziewająca się dziecka czuje się dokładnie tak, jak ta niewyczekująca potomka. Odmienny stan nie zawsze musi oznaczać konieczność rezygnacji z wykonywanej dotychczas profesji. Często jednak wymaga od pracodawcy zastosowania zdecydowanie większej elastyczności.

Zgodnie z kodeksem

Jako przyszła mama powinnaś obserwować swój organizm, poddawać się regularnym badaniom i wspólnie z lekarzem zdecydować, czy w Twoim przypadku nieprzerwana aktywność zawodowa będzie wskazana. Jeżeli nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, bez problemu możesz, a nawet powinnaś wywiązywać się ze swoich obowiązków zawodowych. W sytuacji, w której pozostajesz objęta stosunkiem pracy, a więc jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę (nie dotyczy to innych form zatrudnienia, np. umowy o dzieło czy umowy zlecenie), masz prawo do szczególnych przywilejów wynikających z zapisów w kodeksie pracy.

Pod szczególną ochroną

Kobiety w ciąży mogą pracować maksymalnie 8 godzin na dobę, nawet jeżeli dotychczas w miejscu swojego zatrudnienia spędzały np. 12 godzin. Co więcej, ewentualne skrócenie czasu pracy nie wiąże się dla nich z jakimikolwiek stratami finansowymi i pozostawia wynagrodzenie na stałym poziomie. Ponadto nie mają prawa wykonywać pracy w godzinach nocnych ani nadliczbowych, nawet wtedy, gdy wyrażą na to zgodę. Jeżeli chodzi o delegację, to pracodawca ma możliwość zaproponowania jej, aczkolwiek przyszła mama może odmówić, nie ponosząc żadnych ujemnych konsekwencji wynikających z podjęcia takiej decyzji. Kiedy zaś chce wybrać się na badania zlecone przez lekarza, które nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy, prawodawca jest zobowiązany udzielić jej zwolnienia od pracy przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzenia za czas nieobecności.

Sposób na nudę

Wiesz, że będąc przyszłą mamą, nie powinnaś wykonywać pracy wyczerpującej fizycznie lub psychicznie, lecz jednocześnie nie wyobrażasz sobie zupełnej bezczynności? Zastanów się, co możesz zrobić, by uniknąć nudy, a przy okazji powiększyć domowy budżet. Jeśli dobrze znasz jakiś język obcy, spróbuj swojej siły w wykonywaniu tłumaczeń. Niestety nie zarobisz tyle samo, co osoba z odpowiednimi uprawnieniami, ale niższa cena za usługi będzie niewątpliwie Twoją mocną stroną. Potrafisz obsługiwać programy graficzne, a może masz lekkie pióro i tworzenie dłuższych wypowiedzi pisemnych przychodzi Ci z łatwością? Poszukaj zleceń, w których świetnie się sprawdzisz i będziesz mogła wykazać się, nie nadwyrężając aktualnego stanu swojego organizmu. Znajomość podstawowych narzędzi komputerowych pozwoli Ci natomiast na czerpanie profitów z tworzenia lub porządkowania baz danych. Inną opcję stanowią także lekkie prace chałupnicze, do których wymaga się najczęściej dobrej sprawności manualnej.

Pracujący urlop

Kiedy Twoje dziecko przyjdzie na świat, będziesz zapewne chciała poświęcić mu jak najwięcej czasu. Kobietom, które urodziły dziecko w trakcie zatrudnienia, właśnie z myślą o tej potrzebie i prawidłowym rozwoju młodego człowieka, przysługuje prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Dzięki niemu mogą w pełni otoczyć opieką swojego potomka i odzyskać siły utracone przy porodzie. Zastanawiasz się, czy w trakcie urlopu macierzyńskiego możesz pracować?

Jak mówi Rafał Mroziewski, Prezes Zarządu Mondi Polska: _ Jeżeli świeżo upieczona mama chce i ma możliwość podjęcia pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego, może to zrobić. Kodeks pracy nie stawia w tej kwestii ograniczeń. Kiedy pracownica łączy taki urlop z częścią etatu u pracodawcy, który jej go udzielił, należy odprowadzić składki od wynagrodzenia i odpowiednio pomniejszyć zasiłek macierzyński. Bardziej korzystne jest więc w takiej sytuacji zatrudnienie w ramach umowy cywilnoprawnej, np. agencyjnej, zlecenie lub o dzieło – nie trzeba wtedy odprowadzać składek, a zasiłek nie pomniejsza się. Jest to rozwiązanie przynoszące zysk dla obu stron. _

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na pracę w okresie ciąży lub podczas urlopu macierzyńskiego, pamiętaj, że najważniejszy czynnik stanowi dobro Twoje oraz Twojego dziecka. Nie rezygnuj z codziennej aktywności pod wpływem presji otoczenia, ale też nie przeceniaj sił swojego organizmu. Obserwuj sygnały, które Ci wysyła, starając się znaleźć równowagę między sferą prywatną a zawodową.

Sprawnie funkcjonująca firma działa jak najlepszy, szwajcarski zegarek. Każda jego część musi pasować do reszty i ją odpowiednio uzupełniać. Jak w przedsiębiorstwie osiągnąć taki efekt? Powierzyć rekrutację profesjonalistom. Agencja Mondi SET odpowiada na potrzeby klientów, zapewniając szybkie wyszukanie personelu do prac tymczasowych. Z łatwością dociera do średniego szczebla fachowców w branżach technicznych, pozyskując na rynek niemiecki osoby reprezentujące coraz mniej popularne zawody. Od lat cieszy się uznaniem zleceniodawców i kandydatów, którym gwarantuje przejrzyste warunki i pełne wsparcie.

wiadomości
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)