Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Posłowie dali nam nowe święto, ale nie za darmo

0
Podziel się:

Sejm przywrócił dzień wolny w Święto Trzech Króli. Nie będzie można odebrać wolnego za święto, które przypada w sobotę.

Posłowie dali nam nowe święto, ale nie za darmo
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

[aktualizacja 9:49]

Projekt POzakłada, że 6 stycznia - święto Trzech Króli - będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie Platforma proponuje usunięcie z Kodeksu pracy przepisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w dzień ustawowo wolny od pracy. Taki kształt projektu ma - w założeniu Platformy - sprawić, że mimo ustanowienia dnia wolnego w święto Trzech Króli nie będą mnożone dni wolne.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t41387.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gdy;mniej;jest;dlugich;weekendow;zyskuje;gospodarka,142,0,447630.html) Gdy mniej jest długich weekendów zyskuje gospodarka

Według wyliczeń PO wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, 6 stycznia, w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo 9 dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień od _ odzyskiwania _ dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie, _ zwróci _ gospodarce 8 dni roboczych.

Walkę o przywrócenie wolnego w Święto Trzech Króli rozpoczął w 2008 r. były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. W październiku 2008 roku, poodrzuceniu przez Sejm projektu,który poparło pół miliona osób, Kropiwnicki zapowiedział ponowienie inicjatywy ioświadczył, że tym razem chce zebrać milion podpisów poparcia.

Na początku stycznia 2009 roku projekt ustawy o ustanowieniu święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy ponownie trafił do Sejmu, później przez trzy miesiące trwało zbieranie podpisów osób popierających inicjatywę (wymagane jest co najmniej 100 tysięcy).

W kwietniu 2009 r. Kropiwnicki złożył ponad 850 tys. Popisów z poparciem dla projektu. Później do marszałka Sejmu trafiły kolejne - w sumie było ich ponad 900 tysięcy. Posłowie odrzucili projekt i tym razem.

KTO JUŻ ŚWIĘTUJE W TRZECH KRÓLI?

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)