Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Portugalia: Prawie co drugi architekt bez pracy

0
Podziel się:

Z szacunków portugalskiej Izby Architektów wynika, że drastycznie wzrośnie bezrobocie wśród architektów.

Portugalia: Prawie co drugi architekt bez pracy
(freddie boy/CC/Flickr)

Prawie co drugi portugalski architekt może stracić pracę w 2012 roku na skutek kryzysu oraz ostatnich decyzji rządu wstrzymujących większość robót publicznych - poinformował Joao Roseira, prezes Izby Architektów w Lizbonie.

Z szacunków portugalskiej Izby Architektów wynika, że w efekcie osłabienia popytu na inwestycje budowlane, wstrzymania wielu przedsięwzięć oraz zapowiedzi rządu o odstąpieniu od dużych projektów w 2012 roku, drastycznie wzrośnie bezrobocie wśród architektów.

_ - Oceniamy, że bez pracy może pozostać w przyszłym roku prawie 10 tys. architektów, z ponad 20 tys. osób posiadających licencję na wykonywanie tego zawodu _ - powiedział Roseira.

Według prezesa portugalskiej Izby Architektów głównym powodem rosnącego bezrobocia wśród architektów jest _ paraliż inwestycyjny w sektorze prywatnym i państwowym _.

_ - W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił drastyczny spadek zamówień ze strony firm prywatnych oraz instytucji państwowych. Obecne zapotrzebowanie na pracę architektów jest minimalne _ - stwierdził Roseira.

Chociaż spadek popytu na zamówienia notowany jest w całej branży, to największe problemy ze znalezieniem pracy mają najmłodsi architekci. Z szacunków Izby wynika, że wielu z nich po kilku nieudanych próbach podjęcia pierwszej pracy w Portugalii decyduje się na emigrację zarobkową.

_ - Oficjalne statystyki mówią, że odsetek wyjeżdżających architektów wynosi ponad 10 proc. Z naszych obserwacji wynika jednak, że dane te są zdecydowanie zaniżone _ - dodał Roseira.

Rządzący Portugalią od czerwca tego roku centroprawicowy gabinet Pedra Passosa Coelho zapowiedział ograniczenie w 2012 roku robót publicznych. Odstąpił też od budowy planowanych wcześniej autostrad, połączeń szybkiej kolei z Lizbony do Porto i Madrytu, a także budowy drugiego lotniska w aglomeracji lizbońskiej.

Czytaj więcej o kryzysie w Portugalii
Grożą im wielkie zamieszki a policja strajkuje Pod koniec września premier Pedro Passos Coelho oświadczył, że rząd nie zawaha się użyć w takiej sytuacji siły.
Kryzys się poszerza. Teraz dotyka nauczycieli Zdaniem nauczycieli doszło do rażących błędów ze strony ministerstwa oświaty w kwestii gwarancji zatrudnienia.
W tym kraju co trzeci szpital zbankrutował Portugalskie szpitale oraz ośrodki zdrowia coraz bardziej odczuwają brak leków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)