Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Portugalia: po raz pierwszy od 2 lat spadło bezrobocie

0
Podziel się

Wreszcie dobre wieści na temat portugalskiej ekonomii - w drugim kwartale tego roku po raz pierwszy od dwóch lat obniżył się poziom bezrobocia. Eksperci studzą jednak entuzjazm i podkreślają, że wzrost zatrudnienia jest normalnym zjawiskiem w okresie letnich prac sezonowych

bEiUrLdx

Narodowy Instytut Statystyki INE w Lizbonie ogłosił, że w okresie od kwietnia do czerwca bezrobocie wyniosło 16,4 procent. To o 1,3 punktu procentowego mniej, niż w pierwszym kwartale, ale zarazem więcej, porównując rok do roku. 12 miesięcy wcześniej bez pracy było 15 procent Portugalczyków w wieku produkcyjnym. Mimo pozytywnych wieści, bezrobocie w tym południowym kraju wciąż jest bardzo wysokie. W Unii Europejskiej gorzej jest jedynie w Hiszpanii i w Grecji. Ponad połowa zarejestrowanych to osoby długotrwale bezrobotne.

bEiUrLdz

Statystyki przekazane przez INE są nieco lepsze niż prognozowały media. Ekonomiści zwracają jednak uwagę, iż w okresie przedwakacyjnym zazwyczaj pojawia się więcej ofert pracy - głównie w branży turystycznej i w rolnictwie.

bEiUrLea
KOMENTARZE
(0)