Tekst: Agnieszka Grzechynka, myCV.pl
**
**
Jesteś gotowy/gotowa na te i inne pytania? To dobry znak, bo jako kelner będziesz na restauracyjnej pierwszej linii frontu. Bez względu na to, czy szukasz stałego zatrudnienia, czy dorywczego zajęcia w czasie studiów, wiedz że o Twoje wymarzone stanowisko walczą dziesiątki kandydatów. Podpowiadamy jak napisać CV i zwiększyć swoje szanse w gastronomicznej batalii.
Wydaje Ci się, że to żadna filozofia biegać z tacą? Tylko pozornie. To fakt - kelner musi donosić potrawy gościom i z precyzją wirtuoza tak manewrować między stolikami, by nie uronić ani kropli kawy. Nie zapominaj jednak, że musisz także zająć się kompleksową obsługą gości. To od Ciebie zależy czy klient tu wróci i czy poleci to miejsce swoim znajomym. Wiele szkół oferuje profesjonalne przygotowanie kelnerskie, więc jeśli skończyłeś specjalny kurs, konieczne wpisz tę informację w CV. Masz wyłącznie wykształcenie średnie lub jesteś w trakcie studiów o innym profilu? Także masz ogromne szanse, bo najważniejsze jest doświadczenie praktyczne. Jeśli pracowałeś już jako kelner, sprzedawałeś zapiekanki w budce, sprawdziłeś się jako barman lub nawet korporacyjny „pan kanapka” – powiedz o tym przyszłemu pracodawcy.
Wielozadaniowiec
To już ustaliliśmy - będziesz podawał klientom zamówione dania. Pamiętaj jednak, że Twoja praca nie będzie się do tego ograniczała. To Ty będziesz musiał przygotować stoliki, nakryć je, rozłożyć sztućce, ułożyć kwiaty w wazonie. To także do Twoich obowiązków będzie należało kompetentne doradzenie i polecenie gościom najlepszych pozycji z menu. Co to oznacza? Musisz znać branżę gastronomiczną oraz ofertę lokalu w którym pracujesz. Wspomnij w CV, że szybko się uczysz, znasz zasady savoir-vivre'u i masz duże wyczucie estetyczne. Takie informacje wyślą jasny sygnał, że poradzisz sobie z szerokim wachlarzem zadań. Jeśli kiedyś pracowałeś jako kucharz lub posiadasz umiejętności barmańskie, koniecznie także o tym wspomnij. Chociaż nikt nie będzie zmuszał Cię do smażenia steków i mieszania drinków, być może kiedyś będziesz musiał wspomóc chorego kolegę. Pracodawca ucieszy się, że będzie miał w Tobie dodatkowe wsparcie.
How can I help you?
Nie miej złudzeń – znajomość języków to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwróci uwagę pracodawca przeglądając Twoje CV. Jeśli starasz się o pracę w jednym z większych miast, nastawionych na obsługę klienta zagranicznego, umiejętność posługiwania się językiem angielskim będzie wymogiem niezbędnym. W przypadku mniejszych miejscowości, Twoje doświadczenie może okazać się ważniejsze niż zdolności lingwistyczne, jednak nawet i tu informacja o tym, że zaczynasz się uczyć języka, będzie mile widziana. Im większą ich ilością władasz - tym lepiej, pamiętaj jednak aby nie kłamać dla dobra sprawy. Już pierwszy kontakt z zagranicznym klientem zweryfikuje Twoje kompetencje.
Praca grupowa
Klientów obsługujesz bez pomocy osób trzecich, dlatego umiejętność pracy na samodzielnym stanowisku i podejmowania własnych decyzji będzie warunkiem niezbędnym. Nie zapominaj jednak, że restauracja to sieć naczyń połączonych i będziesz musiał współpracować z osobami z kuchni, innymi kelnerami, barmanami, kierownikiem sali. Wspomnij zatem o umiejętności pracy zespołowej i pochwal się swoimi osiągnięciami w tym zakresie. Każde drobne doświadczenie, nawet działalność w kółku studenckim, będzie odpowiednio docenione.
Silny charakter
Jesteś pierwszą i ostatnią osobą, z którą będzie miał kontakt klient restauracji. Chcesz aby został i wrócił? Musisz go do tego zachęcić swoim wyglądem oraz stylem bycia. Pochwal się przyszłemu pracodawcy umiejętnością nawiązywania kontaktów, zdolnością do pozyskiwania zaufania rozmówcy, a także dobrym kontaktem z dziećmi. Duże znaczenie będzie miało też doskonałe zorganizowanie i rzetelność. Nie ma nic gorszego niż wcześniejsze zarezerwowanie stolika, a następnie odkrycie, że kelner zapomniał go przygotować. Pochwal się też opanowaniem i umiejętnością rozwiązywania konfliktów. Niezadowolony klient pojawia się w każdej restauracji i najczęściej to właśnie Ty staniesz na linii ognia.
Jak Cię widzą, tak Cię piszą
Uprzejmość i dobre maniery to podstawa w tym zawodzie, pamiętaj jednak, że liczy się także efekt wizualny. Pochwal się w CV, że możesz poszczycić się nienaganną prezencją, czystością i zadbaniem. Jeśli posiadasz ważną książeczkę zdrowia, także poinformuj o tym pracodawcę. Aby podkreślić walor estetyczny swojej kandydatury, do przygotowania CV użyj profesjonalnych szablonów, np. tych oferowanych przez www.myCV.pl. Dzięki nim Twoje dokumenty będą wyglądały profesjonalnie. Nie zapomnij też o dołączeniu zdjęcia, które będzie potwierdzeniem Twoich deklaracji. Bądź na nim zadbany, profesjonalny i uśmiechnięty – bo tak wyobrażasz sobie przecież idealnego kelnera, prawda?
- _ _CV - Kelner