Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Ponad 10 procent pracowników w Wielkiej Brytanii to imigranci

0
Podziel się:

Imigranci to 14 procent pracowników sektora usługowego, na który składają się hotele, restauracje czy sklepy.

Ponad 10 procent pracowników w Wielkiej Brytanii to imigranci
(Ben Stevens)

11 procent pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii to imigranci. Według danych Narodowego Biura Statystyk, na Wyspach pracuje niemal trzy i pół miliona imigrantów, z czego ponad dwa miliony to obywatele unijni.

Imigranci to 14 procent pracowników sektora usługowego, na który składają się hotele, restauracje czy sklepy. Co dziesiąty zatrudniony w przemyśle pochodzi z Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o usługi finansowe, wskaźnik ten wynosi 12 procent.

- Te wyniki pokazują jak ważny wpływ ma migracja na nasz rynek pracy - analizuje brytyjskie biuro statystyk. Antyunijny think tank Migration Watch zaapelował już, by lokalni przedsiębiorcy postawili na szkolenie siły roboczej tak, by "wyplątać się z polegania na tańszej, wschodnioeuropejskiej opcji".

Według danych opublikowanych przez ONS niemal 40 proc. pracowników spoza Wysp pracuje poniżej swoich formalnych kwalifikacji. W przypadku Brytyjczków jest to 15 proc. Analiza pokazuje też, że przybysze z krajów "nowej Unii", którzy przyjechali na Wyspy po 2004 roku, zarabiają średnio 8 funtów i 33 pensy za godzinę.

Pracownicy rekrutujący się z krajów starej czternastki, choćby z Niemiec, Włoch czy Francji, mogą liczyć na 12 funtów i 60 pensów. ONS informuje, że powodem jest fakt, iż migranci ze wschodniej Europy częściej pracują na stanowiskach wymagających mniejszych kwalifikacji i oferujących niższe wynagrodzenie.

W brytyjskim rządzie toczy się obecnie spór co do sposobu, w jaki kraj ma kontrolować napływ przybyszów po wyjściu z Unii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)