Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ponad 1,4 tys. studentów trafi na płatne praktyki do ZUS

2
Podziel się:

Praktyki zawodowe trwają pół roku, a każdy z uczestniczących w nich studentów otrzymuje wynagrodzenie.

Ponad 1,4 tys. studentów trafi na płatne praktyki do ZUS
(Jacek Dominski/REPORTER)
bEKXyZSJ

Ponad 1,4 tys. praktykantów chce przyjąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy z państwowymi wyższymi szkołami zawodowymi. Praktyki potrwają pół roku, ich uczestnicy otrzymają wynagrodzenie. W środę podpisano list intencyjny w tej sprawie. Program ma ruszyć we wrześniu.

List intencyjny w sprawie programu praktyk zawodowych podpisali minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych prof. Witold Stankowski - poinformował rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Celem zawartego porozumienia jest poszerzenie świadomości młodych ludzi w zakresie finansów publicznych, funkcjonowania administracji publicznej oraz systemu ubezpieczeń społecznych.

bEKXyZSL

Zgodnie z zebranymi w placówkach ZUS szacunkami, na dziś Zakład deklaruje przyjęcie na praktyki 1426 studentów z różnych państwowych wyższych szkół zawodowych (PWSZ) w całym kraju.

- Zarówno studenci, jak i decydenci akademiccy zdają sobie sprawę, że kształcenie praktyczne ma przed sobą kolosalną przyszłość. Współpraca na tym polu możliwa jest nie tylko na linii PWSZ-lokalni przedsiębiorcy, ale również na linii PWSZ-instytucje publiczne. To te ostatnie powinny dawać impuls do współdziałania - tak, jak to się dzieje dzisiaj. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe to kuźnica lokalnych elit. Dzięki większej elastyczności i otwartości na otoczenie społeczno-gospodarcze mogą spełniać tę rolę jeszcze lepiej - mówił przy okazji podpisania listu intencyjnego Gowin, cytowany w komunikacie ZUS.

- Jakość szkolnictwa wyższego będzie zależała od tego, w jaki sposób uda się je sprząc z potrzebami gospodarki. Program praktyk, który jest finansowany z Funduszy Europejskich, z jednej strony pozwoli studentom w zdobyciu doświadczenia, ale także będzie wsparciem w codziennej pracy ZUS. Chciałbym zwrócić uwagę, że program ten może stać się przykładem, jak przełamywanie tzw. Polski resortowej w praktyczny sposób ułatwia realizację bardzo ważnych celów, jakimi są coraz lepsza obsługa klientów ZUS, a także nastawienie uczelni na współpracę z rynkiem - ocenił Morawiecki.

Praktyki zawodowe, trwają pół roku, a każdy z uczestniczących w nich studentów otrzymuje wynagrodzenie. Pierwszych praktykantów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie już we wrześniu tego roku. Projekt potrwa zaś do stycznia 2019 r.

bEKXyZSR

- Ze swojej strony zapewniamy młodym ludziom możliwość zbudowania unikalnych, na rynku pracy, kompetencji w zakresie ubezpieczeń społecznych, a dodatkowo zdobycie doświadczenia w pracy w administracji publicznej. Zważywszy na fakt, że dziś administracja publiczna przechodzi ciągły proces profesjonalizacji i elektronizacji swoich usług, praca tu jest dużym wyzwaniem. Liczę, że duże grono studentów, którzy podejmą u nas praktyki, w przyszłości zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie - powiedziała prezes ZUS.

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

bEKXyZTm
praca
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Maria
4 lata temu
Może pomogą w synchronizacji działań ZUS, bo teraz na przykład ZUS rozsyła informacje o koncie i przewidywanej wysokości emerytury również osobom, które są już na emeryturze. Ja właśnie takie otrzymałam a na emeryturze jestem od roku. Ciekawe ile takich informacji wysłano a to kosztuje. Jednym słowem "nie wie prawica co czyni lewica...".
Smash
4 lata temu
Za ta kase co dajecie nie podejma pracy.