Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Polskie rodziny nie chcą wracać z Wysp

0
Podziel się:

Większość z 200 tysięcy Polaków, którzy w ubiegłym roku wyjechali z Wielkiej Brytanii to tzw. single.

Polskie rodziny nie chcą wracać z Wysp
(lviggiano/CC/Flickr)

Większość z 200 tysięcy Polaków, którzy wyjechali w ubiegłym roku to tzw. single - wynika z badania Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii.

Polskie rodziny, które do pracy na Wyspach Brytyjskich wyemigrowały w komplecie, nie zamierzają wracać do Polski i zapuszczają w Anglii korzenie - ocenia największa polonijna organizacja w Wielkiej Brytanii.

_ - Doniesienia mediów o masowo wyjeżdżających pracownikach z Polski są mocno przesadzone. Według naszych ustaleń, pomimo kryzysu polski rodziny za wszelką cenę starają się zostać i pracować w Wielkiej Brytanii - _ocenia Zjednoczenie w swoim raporcie. _ - Niekoniecznie chcą zostać na stałe, ale bez wątpienia nie przyjechali na krótko. _

Swoje wnioski polonijna organizacja opiera na konsultacjach z brytyjskimi związkami zawodowymi, organizacjami branżowymi, a także na wynikach badań, jakie przeprowadziła w londyńskich szkołach w maju 2007 i powtórzyła w grudniu 2008 roku. Z analizy, jaką Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii przeprowadziło wspólnie z edukacyjnymi władzami 33 londyńskich gmin, wynika że w ciągu półtora roku liczba polskich dzieci uczących się w londyńskich szkołach wzrosła o blisko 43 procent.

Polscy uczniowie w szkołach w Londynie
gmina liczba uczniów w grudniu 2008 liczba uczniów w maju 2007 dynamika w procentach
Najliczniejsze skupiska polskich uczniów
Ealing 1876 1277 + 47
Hounslow 826 640 + 29
Haringey 671 552 + 22
Barnet 654 541 + 21
Brent 619 205 + 202
Największa dynamika od maja 2007 do grudnia 2008
Brent 619 205 + 202
Barking & Dagenham 170 65 + 162
Greenwich 192 76 + 153
Lambeth 426 194 + 120
Hillingdon 306 159 + 92
Londyn ogółem * 11369* * 7958* * + 42,9*

źródło: Federation of Poles in Great Britain,
_ SINGLE POLES ARE LEAVING UK, BUT POLISH FAMILIES ARE STAYING _

Tylko w czterech londyńskich gminach - Hammersmith & Fulham, Bromley, Kensington & Chelsea oraz City of London liczba polskich uczniów spadła. W tej ostatniej, według ostatnich danych ZPwWB, uczy się tylko jedno dziecko z Polski. W sumie jednak, we wszystkich londyńskich szkołach liczba polskich dzieci wzrosła o prawie 3,5 tysiąca.

50 mld euro rocznie przynosi gospodarce Unii Europejskiej imigracja z Europy Wschodniej do Zachodniej.
Financial Times
Podobny trend, choć w mniejszej skali, autorzy badania odnotowali również w innych regionach Wielkiej Brytanii: _ - Jesteśmy świadkami tego, jak emigracja zarobkowa przeradza się w osiadanie na stałe - _ komentuje dla _ Zjednoczenia _profesor George Kolankiewicz z _ Centre for East European Language Based Area Studies _.

Emigrantów na Wyspach ubyło

Z szacunków, jakie ZPwWB opublikowało pod koniec stycznia wynika, że w Wielkiej Brytanii przebywało wówczas około pół miliona Polaków. _ - Znaczny odsetek z nich to rodziny z małymi dziećmi - _podkreślają przedstawiciele polonijnej organizacji. Jednocześnie przyznają, że w ciągu 2008 roku z Wysp Brytyjskich mogło wyjechać w sumie około 200 tysięcy naszych rodaków. To pierwszy rok, od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia brytyjskiego rynku pracy, w którym liczba emigrantów z naszego kraju spadła.

źródło: GUS

  • - szacunki Zjednoczenia Polskego w Wielkiej Brytanii

_ - W ubiegłym roku z Wielkiej Brytanii wyjeżdżały głównie osoby samotne i bezdzietne pary pochodzące z terenów wiejskich - _ twierdzą autorzy polonijnego raportu. _ - Były to osoby, które straciły pracę, lub postanowiły szukać lepszej w takich krajach jak Norwegia czy Holandia. _

Zarówno polonijne organizacje, jak i agencje pośredniczące w zatrudnianiu Polaków na Wyspach Brytyjskich podkreślają, że sprawa masowych powrotów polskich pracowników do domu jest mocno przerysowywana.

_ - Na początku ubiegłego roku rzeczywiście więcej osób wyjeżdżało do Polski, ale po kilku miesiącach wróciły - _mówi Money.pl Beata Bartlay, szefowa brytyjskiej agencji rekrutacyjnej 2B Interface. _ - Ciągle mamy zlecenia i pracę dla fachowców i specjalistów w branżach dla jakich rekrutujemy. Obecnie nie obserwujemy zjawiska fali powrotów ani w jedna ani w drugą stronę. _

Raporty Money.pl
1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do pracy do krajów Unii Europejskiej.
Młoda emigracja ucieka tylko z Ameryki Co trzeci Polak chce wracać z USA do kraju. W sumie w tym roku wróci co dziesiąty emigrant - wynika z badania Money.pl.
Obalamy mit - nie będzie masowych powrotów z emigracji Cztery piąte emigrantów nie wróci do Polski w najbliższym czasie - wynika z badania Money.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)