Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Polskie firmy zatrudniają coraz więcej menedżerów z Ukrainy

0
Podziel się:

Gwałtownie wzrosła liczba zezwoleń na pracę dla cudzoziemców na stanowiska doradcze, eksperckie i menedżerskie. W ubiegłym roku było ich ponad 5,1 tys., co stanowi wzrost o 43 proc. w stosunku do 2015 r.

Polskie firmy zatrudniają coraz więcej menedżerów z Ukrainy

- Szkoda, że dopiero od niedawna dostrzegamy możliwości, jakie tkwią wśród tego rodzaju pracowników ze Wschodu - mówi na łamachforsal.pl Krzysztof Inglot z firmy rekrutacyjnej Work Service. Jego zdaniem zagranicznych doradców i ekspertów sprowadzają nad Wisłę także coraz częściej firmy budowlane, które liczą na rozwój inwestycji związanych ze środkami z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Wśród obcokrajowców, którzy otrzymują zezwolenia na pracę w Polsce, są przedstawiciele 114 krajów. W tej grupie najwięcej jest Ukraińców. Na nich przypadało w ubiegłym roku ok. 83 proc. zezwoleń na pracę.

- Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają pracowników zarówno z krajów Europy Wschodniej, jak i Azji, ponieważ mają oni wiele zalet. Są często dobrymi fachowcami i mają dużą motywację do pracy, bo u nas zarabiają nawet kilkakrotnie więcej niż u siebie - ocenia Andrzej Korkus, prezes firmy rekrutacyjnej EWL.

Wojewodowie coraz częściej wydają zezwolenia na pracę cudzoziemców pochodzących spoza Unii Europejskiej. W ubiegłym roku taką zgodę otrzymało ponad 127,4 tys. obcokrajowców - o 94 proc. więcej niż w roku poprzednim. W tym roku rekord ten prawdopodobnie zostanie pobity, wskazują na to dane za styczeń i luty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)