Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polski pracownik w coraz lepszym nastroju

0
Podziel się:

Polacy nieco bardziej optymistycznie niż kilka miesięcy temu patrzą na rynek pracy. Utraty stanowiska w najbliższych miesiącach obawia się co czwarty z nas.

Polski pracownik w coraz lepszym nastroju
(Goodluz/iStockphoto)

Polacy nieco bardziej optymistycznie niż kilka miesięcy temu patrzą na rynek pracy. Utraty stanowiska w najbliższych miesiącach obawia się co czwarty z nas. Jesienią zeszłego roku takie obawy miał co trzeci

Tak wynika z najnowszego Monitora Rynku Pracy* firmy doradztwa personalnego Randstad. Zdaniem autorów raportu lepszy nastrój polskich pracowników (badanie obejmuje tylko osoby zatrudnione) to efekt ożywienia gospodarczego. - Z jednej strony media niemal codziennie donoszą o lepszej kondycji gospodarki, z drugiej sami obserwujemy te zmiany: jest mniej zwolnień, mniejsza rotacja wśród współpracowników, a ci, którzy odchodzą, uzyskują lepsze oferty pracy - wyjaśnia Kajetan Słonina z Randstad.

Polscy pracownicy patrzą w przyszłość z takim samym optymizmem jak ich koledzy z Danii czy Niemiec - krajów stawianych za europejski wzór stabilności rynku pracy. Co ciekawe, jesteśmy większymi optymistami niż mieszkańcy znacznie bogatszej Francji czy Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 17 proc. Polaków zmieniło pracę. To wynik na poziomie średniej dla całej UE (16 proc.). Najwyższa rotacja pracowników miała miejsce we Francji (tam zatrudnienie zmieniła co czwarta osoba), a najniższa w Czechach (co jedenasta osoba odeszła do innego pracodawcy). Porównanie z innymi krajami Europy jest o tyle istotne, że w poprzedniej edycji badania to właśnie Polacy byli jednym z najczęściej zmieniających pracę narodów. Zmuszała ich do zmian sytuacja w firmie.

Dziś jest inaczej. Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan: - Coraz częściej pracownicy zmieniają pracę z własnej woli, szukając lepszych warunków pracy i możliwości realizacji ambicji zawodowych. Co ważne, znajdują ją.

Wynik badania zdają się potwierdzać jego słowa. Aż 63 proc. pracowników zakłada, że w razie konieczności znalazłoby pracę na podobnych warunkach i to w ciągu pół roku. Większymi optymistami w tym względzie są tylko Szwedzi i Norwegowie.

Co ciekawe, dwie trzecie respondentów przyznało też, że lubi swoją pracę i czuje satysfakcję w związku z wykonywanymi obowiązkami. Przeciwnego zdania był tylko co jedenasty zatrudniony. W tym przypadku niewiele się zmienia od lat - Polacy zazwyczaj deklarują, że lubią swoją pracę.

Jeśli już ją zmieniają, to głównie dlatego, żeby więcej zarabiać. Taki powód podała więcej niż jedna trzecia (37 proc.) pytanych przez Randstad. Trzech na dziesięciu było niezadowolonych z dotychczasowego pracodawcy, a jeden na czterech musiał poszukać nowego zajęcia ze względu na restrukturyzację firmy.

Nieco dziwić może fakt, że optymizm pracowników nie jest już tak duży, gdy są oni pytani o sytuację gospodarczą w kraju. Przekonanych o tym, że się ona poprawi, jest tylko nieco ponad jedna trzecia respondentów. Dokładnie taki sam odsetek uważa, że powinien dostać podwyżkę, a niemal połowa spodziewa się jednorazowej nagrody finansowej w 2014 r. Swoje oczekiwania finansowe najczęściej motywują tym, że inwestują w swój rozwój. Aż 81 proc. pracowników deklarowało, że stara się we własnym zakresie rozwijać zawodowo, połowa z tej grupy skarżyła się natomiast, że nie otrzymała w tym względzie wsparcia.

*Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym badaniem ankietowym, realizowanym w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Elektroniczne ankiety wypełniają respondenci w wieku 18-64 lata, pracujący minimum 24 godziny w tygodniu, z wykluczeniem samozatrudnionych. Próba w Polsce: 405 osób; w całym badaniu: około 14 tys. Badanie zostało zrealizowane w dniach 25 listopada - 12 grudnia 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna umowa na okres próbny. Możliwa? Prawo nie wyklucza to zawarcia następnej umowy na okres próbny, jeśli dany pracownik zatrudniony zostanie przy pracy innego rodzaju.
Tyle firm skorzystało z ustawy o ochronie pracy Ustawa przygotowana przez MPiPS weszła w życie w listopadzie zeszłego roku.
Fala zwolnień w szwedzkim gigancie Borykający się ze spadkiem zysków szwedzki producent ciężarówek poinformował, że zwolnienia dotkną pracowników na całym świecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)