Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Polacy śpią za krótko przez stres w pracy

1
Podziel się:

Aż 34 proc. Polaków martwi się zbyt dużą ilością obowiązków w pracy, a 26 proc. stresuje się brakiem pieniędzy - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MonsterPolska.pl. Takich problemów nie mają zupełnie w Finlandii.

Polacy śpią za krótko przez stres w pracy
(skodonnell/iStockphoto)

W badaniu „Stres w miejscu pracy” przeprowadzonym przez Paylab.com na zlecenie MonsterPolska wzięło udział ponad 58,5 tys. pracowników z jedenastu europejskich krajów. Oprócz Polaków sprawdzano opinie Słowaków, Węgrów, Czechów, Serbów, Bośniaków, Słoweńców, Chorwatów, Litwinów, Łotyszy i Finów.

Okazało się, że im bardziej stresujące miejsce pracy, tym głębsze kłopoty pracowników ze snem. Twórcy badania zapytali respondentów, jak długo śpią w noc poprzedzającą dzień pracy. Okazało się, że zaledwie 5 proc. pracowników z jedenastu badanych krajów śpi powyżej ośmiu godzin.

Podczas gdy poniżej pięciu godzin śpi tylko 2 proc. ogółu badanych, w Polsce wynik ten wynosi aż 5 proc. Na Łotwie i w Finlandii na tak krótki sen decyduje się zaledwie 1 proc. pracujących osób.

Na pocieszenie mamy też najwięcej śpiochów, którzy nie pozwalają, by ich sen trwał mniej niż osiem godzin. W Polsce dobrze wysypia się 7 proc. osób. Podobnie wysoki wynik odnotowano tylko na Węgrzech oraz w Bośni i Hercegowinie.

Z badań wynika, że największy stres narażone są osoby, które odpowiadają za wyniki. To ci pracownicy mniej śpią. Z takim kłopotem boryka się wielu menadżerów - aż 21 proc. z nich sen zajmuje mniej niż 6 godzin.

Zbyt wiele obowiązków i problemy finansowe

Jakie są powody zbyt krótkiego snu? Pierwszym jest zbyt wiele obowiązków. W Polsce ten problem był wymieniany jako numer jeden - wskazało na niego aż 34 proc. pracowników. To dużo więcej niż średnia z wszystkich badanych krajów, gdzie tylko jedna czwarta osób twierdzi, że dostaje od szefa zbyt wiele rzeczy do zrobienia.

Spośród jedenastu krajów tylko badani w Słowenii bardziej narzekali na obowiązki - na ten punkt wskazało aż 44 proc. badanych. Problem okazał się najmniej znaczący dla Serbów (4 proc. odpowiedzi) i Finów (9 proc.).

Drugą najczęściej podawaną przyczyną nadmiernego stresu są problemy finansowe. W Polsce skarżyło się na to 26 proc. badanych. Problemów finansowych nie mają Finowie. Zaledwie w 2 proc. z nich udzieliło takiej odpowiedzi.

Nie narzekamy na nadgodziny i urlopy

Co ciekawe, choć Polacy w wielu statystykach wskazywani są jako pracujący za dużo, to specjalnie na to nie narzekają. Z tego powodu rozdrażnionych jest wśród nas tylko 15 proc., podczas gdy wskaźnik dla wszystkich jedenastu państw wyniósł 16 proc. Najwięcej ludzi skarży się na to w Słowenii (26 proc.).

Nie trzeba już chyba wspominać, że problemów z nadgodzinami najmniej jest w Finlandii - tylko 9 proc. Finów podało to jako okoliczność stresującą.

Dużo mniej niż pracownicy w innych krajach narzekamy też na wypalenie zawodowe. W Polsce tylko 13 proc. osób ma z tym problem, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów wynosi 15 proc. Tu znowu pierwsze miejsce w rankingu zajmują Finowie - tylko 5 proc. nie widzi sensu kontynuowania swoich obowiązków. Ostatnie miejsce znowu zajmuje Słowenia.

Nie narzekamy też na brak urlopu. To jedna z niewielu kategorii, w której bijemy na głowę Finów. W Polsce tylko 15 proc. pracowników twierdzi, że dni urlopowych jest za mało, a w Finlandii aż 24 proc. Najgorzej znowu jest w Słowenii (27 proc.).

Co ciekawe, spora część badanych stwierdziła, że ich praca w ogóle nie jest stresująca. Wśród Polaków to aż 14 proc., podobnie, jak na Słowacji, w Czechach i Bośni i Hercegowinie. Brak stresu w pracy odczuwa aż 22 proc. Finów. W Słowenii jedynie 9 proc. pracowników.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Realista
7 lat temu
Każdy człowiek jest samoistną własnością siebie. Nikt,nie może nakazać nam niczego,a zwłaszcza pracy. Odczuwasz ból umysłowy,zredukuj to do zera-zwolnij się. Daj sobie uczucie wolności. Pracują i nie odczuwają trudu dnia codziennego ludzie zaangażowani. "Niebieski ptak" z wszystkim ma trudności.