Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy lubią pracować z obcokrajowcami

0
Podziel się:

Tylko 6 proc. Polaków zdecydowanie przeszkadzałoby, gdyby obcokrajowiec był ich kolegą z pracy.

Polacy lubią pracować z obcokrajowcami
(EPA/PAP)

Dla 54 proc. Polaków zdecydowanie nie stanowiłoby problemu, gdyby obcokrajowiec był ich przełożonym.

Jak wynika z badania przygotowane przez Synovate na zlecenie serwisu rekrutacyjnego GazetaPraca.pl zdecydowanej większości ankietowanych nie przeszkadzałoby, gdyby obcokrajowiec był ich kolegą z zespołu w pracy (65 proc.) lub podwładnym (66 proc.). Zdecydowanie przeszkadzałoby to jedynie 6 proc. badanych.

Trochę gorzej wygląda natomiast sytuacja, gdy obcokrajowcy byliby szefami firm, bądź bezpośrednimi przełożonymi. W tym przypadku zdecydowanie by to przeszkadzało 10 proc. badanych. Jednak dla 55 proc. zdecydowanie nie stanowiłoby problemu, gdyby obcokrajowiec był szefem ich firmy, a 54 proc. zdecydowanie nie miałoby problemu z tym, że cudzoziemiec jest ich bezpośrednim przełożonym.

Według badania stosunek do obcokrajowców zmienia się w zależności od wieku respondentów. I tak najmniej chętne do pracy z obcokrajowcami są osoby z grupy wiekowej 55-64. Dla 21 proc. z nich przeszkadzałoby gdyby obcokrajowiec był właścicielem ich firmy a dla 22 proc., jeżeli przełożonym. Diametralnie inną postawę reprezentują natomiast osoby w grupie wiekowej 18-24 lata. Obcokrajowiec w roli właściciela przeszkadzałby dla 12 proc. ankietowanych, a jako bezpośredni przełożony dla 13 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

Rozkład tolerancji jest także uzależniony od poziomu wykształcenia. Rezultaty badań wskazują, że osoby z wykształceniem zasadniczym i podstawowym są najmniej chętne cudzoziemcom w pracy. 26 proc. osób z wykształceniem podstawowym jest przeciwnych temu, żeby obcokrajowiec był właścicielem firmy. Jeszcze więcej, bo prawie 1/3 osób z tej samej grupy badanych nie chciałaby aby cudzoziemiec był ich bezpośrednim przełożonym.

Natomiast jak wynika z badania GazetaPraca.pl jedynie 15 proc. osób z wykształceniem wyższym miałoby coś przeciwko obcokrajowcom w roli właścicieli i przełożonych.

| Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie serwisu rekrutacyjnego GazetaPraca.pl na reprezentatywnej próbie 950 dorosłych Polaków w wieku 18-64 lata. 52 proc. stanowiły kobiety, a pozostałe 48 proc. - mężczyźni. |
| --- |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)