Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Podsumowanie raportu "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku"

0
Podziel się:

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo ile zarabia członek zarządu spółki giełdowej? A ile zarabia członek zarządu dużej spółki Skarbu Państwa? Kto zarobił najwięcej?

Podsumowanie raportu "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku"
(Fotolia)
bFfDapvp

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo ile zarabia członek zarządu spółki giełdowej? A ile zarabia członek zarządu dużej spółki Skarbu Państwa? Kto zarobił najwięcej? Sedlak & Sedlak już po raz 13 zebrał informacje o wynagrodzeniach menedżerów spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tegorocznej edycji przeanalizowaliśmy wynagrodzenia 1 433 menedżerów z 366 spółek, w tym 923 menedżerów, którzy przepracowali cały rok.

Mediana, to wartość znajdująca się dokładnie w środku zbioru danych. W naszym przypadku mediana wynagrodzeń oznacza wartość powyżej lub poniżej której zarabia połowa menedżerów. W 2016 roku wyniosła ona 596 tys. PLN brutto. Miesięcznie odpowiada to 49,7 tys. PLN brutto. Jednak 25% najlepiej zarabiających menedżerów otrzymało więcej niż 1,2 mln PLN.

Schemat 1. Roczne wynagrodzenia menedżerów spółek notowanych na GPW (osoby pracujące cały 2016 rok)

bFfDapvr

Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku”

Wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa

Giełdowe spółki Skarbu Państwa są zazwyczaj większe niż prywatne. O ile spółki giełdowe będące w prywatnych rękach miały w 2016 roku średnio 842 mln PLN przychodów, o tyle średnie przychody w spółkach Skarbu Państwa to 17 mld PLN. Drugą ważną różnicą pomiędzy spółkami prywatnymi, a państwowymi jest rotacja osób zarządzających. O ile w spółkach prywatnych wyniosła ona w 2016 roku 17%, to w spółkach państwowych było to już 73%. Spółki Skarbu Państwa różnią się od pozostałych także pensjami menedżerów. Mediana wynagrodzeń ich członków zarządów wyniosła w 2016 roku 1,3 mln PLN. W spółkach prywatnych było to 563 tys. PLN. Z drugiej strony spółki Skarbu Państwa mają średnio 20x większe przychody niż spółki prywatne notowane na GPW.

Wykres 1. Mediana wynagrodzeń w spółkach prywatnych i Skarbu Państwa

bFfDapvx

Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie raportu „Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku”

Kto zarobił najwięcej w 2016 roku?

Jak co roku, w naszym raporcie nie zabrakło rankingu najlepiej zarabiających menedżerów. Powyżej psychologicznej granicy 1 mln PLN zarobiło aż 356 członków zarządów. Najwięcej zarobił Janusz Filipiak, prezes i założyciel Comarch SA – 11,6 mln PLN. Comarch SA jest obecnie drugą pod względem wielkości firmą informatyczną w Polsce z ponad 1 mld PLN przychodów. Drugi w zestawieniu Luigi Lovaglio, niedawno odwołany prezes banku PEKAO SA, zarobił 9,6 mln PLN. Włoch był prezesem banku od 01.05.2011 roku. Trzecie najwyższe wynagrodzenie otrzymał Mariusz Książek, prezes i założyciel dewelopera Marvipol SA.

Wykres 2. Menedżerowie spółek giełdowych, którzy w 2016 roku zarobili najwięcej

bFfDapvy

Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie raportu „Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku”

Podsumowanie

Prawie połowa menedżerów spółek giełdowych zarobiła w 2016 roku więcej niż 50 tys. miesięcznie. Gdy pod uwagę weźmiemy menedżerów spółek Skarbu Państwa, to połowa menedżerów nimi zarządzających zarabia więcej niż 110 tys. PLN miesięcznie. Trzech najlepiej zarabiających menedżerów zarobiło niemal 30 mln PLN. Dwóch z nich było założycielami zarządzanych spółek.

O raporcie:

Raport składa się z sześciu części:

bFfDapvz

Cześć I zawiera ogólne analizy na temat wynagrodzeń członków zarządów spółek giełdowych w 2016 roku. Ponadto przedstawiono w niej analizę struktury wynagrodzeń oraz zróżnicowanie wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa i spółkach z różnych branż.

Część II zawiera analizy na temat wynagrodzeń członków zarządów spółek giełdowych zaliczanych do różnych indeksów: WIG20, mWIG40, sWIG80, WIG-DIV, RESPECT INDEX,
czy indeksów sektorowych.

W części III przedstawiono wynagrodzenia menedżerów w spółkach o różnym poziomie zyskowności. Analizy przeprowadzono w zależności od takich charakterystyk jak: zysk netto, zysk operacyjny, EBITDA czy zysk na akcję.
W części IV zaprezentowano analizy wynagrodzeń menedżerów w spółkach o różnej wielkości: przychodów, aktywów, kapitałów własnych, kapitalizacji, czy zatrudnienia.

bFfDapvA

Część V zawiera analizy całkowitych funduszy przeznaczonych na wynagrodzenia top menedżerów.

Część VI zawiera zestawienia średnich wynagrodzeń w spółkach i rankingi wynagrodzeń menedżerów.

bFfDapvS
KOMENTARZE
(0)