Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Platforma: Trzech Króli będzie wolne od pracy

0
Podziel się:

Jednak dopiero od 2011 roku. PO zabierze nam za to dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Platforma: Trzech Króli będzie wolne od pracy
(PAP/Jacek Turczyk)

Na początku grudnia PO złoży w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. PO chce też usunąć z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę - zapowiada poseł Jacek Krupa (na zdj.).

W przyszłym tygodniu projekty zmian prawnych zatwierdzą władze klubu PO. - _ Mamy nadzieję, że również w przyszłym tygodniu uda się nam złożyć nasze projekty u marszałka Sejmu _ - powiedział poseł PO Jacek Krupa, który z ramienia klubu pracuje nad zmianami.

Platforma chce znowelizować kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy tak, by mimo ustanowienia dnia wolnego w święto Trzech Króli nie mnożyć liczby dni wolnych.

Z kodeksu pracy PO zamierza wykreślić zapisy nakładające na pracodawcę obowiązek dawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Z kolei do ustawy o dniach wolnych od pracy PO dopisze 6 stycznia, święto Trzech Króli.

Polityk PO ocenił, że parlament nie zdąży najprawdopodobniej uchwalić zmian przed 6 stycznia 2010 r., m.in. dlatego, że zmiany w kodeksie pracy podlegają konsultacjom np. w Komisji Trójstronnej. _ - Wszystko wskazuje na to, że Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy, ale nie w 2010, tylko w 2011 roku _ - powiedział Krupa.

Przyznał jednocześnie, że w różnych latach w sobotę przypada jedno, albo dwa święta (za które pracownicy muszą dostać inny dzień wolny). Zatem pod kątem dni wolnych od pracy w niektórych latach pracownicy po zmianach prawnych proponowanych przez PO _ wyjdą na zero _, ale w innych - stracą jeden dzień w stosunku do sytuacji obecnej.

Sejm odrzucił już kilkakrotnie projekty ustaw ustanawiających wolne w Trzech Króli.

Polacy ze średnią 1969 godzin przepracowanych w ciągu roku daleko w tyle zostawiają m.in.: Brytyjczyków (1653 godziny), Francuzów (1542 godziny) i Niemców (1431 godzin),

źródło: Międzynarodowa Organizacja Pracy

Raport Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)